Sprawdź, ile jesteś wart w sieci

Użytkownik internetu ma konkretną wartość, która wciąż wzrasta. Ile wart jest typowy internauta?

Sprawdź, ile jesteś wart w sieci
Źródło zdjęć: © SXC.hu

W Polsce korzysta z internetu ponad 50. społeczeństwa. Przeciętny użytkownik ma konto mailowe, profile na portalach społecznościowych, rachunek i kartę płatniczą oraz kartę kredytową. Google analizuje wpisywane przez nas frazy wyszukiwawcze, śledzi ruch po kolejnych stronach i odczytuje kontekst artykułów przez nas czytanych.

Reklama, czy komunikat informacyjny skierowany do wszystkich jest nieskuteczny. Komunikację ze wszystkimi można porównać do krzyczenia na stadionie piłkarskim podczas rozgrywek.

Dzięki internetowi użytkownicy tego medium nie są już anonimowi, tak jak było to w przypadku telewizji i radia. Badania audytorium radiowo-telewizyjnego nie są zbyt precyzyjne. Internet z kolei jest najlepiej targetowalnym kanałem reklamowym i najlepszym do analizy zachowań konsumenckich i decyzji odbiorców komunikatów. Wartość wiedzy, którą można wynieść z analizy zachowań konsumenckich w internecie jest bezcenna dla marketerów i e-PRowców.

Każdy kto korzysta z sieci zostawia w niej ślad, a przeważająca większość nie dba o prywatność podczas korzystania z internetu i zostawia takie ślady, dzięki którym można dowiedzieć się bardzo wiele. Dla reklamodawców takie informacje są bezcenne. Wg wyliczeń Kaspersky Lab informacje o przeciętnym użytkowniku sieci są warte ok. 120. zł. W dużej mierze wykorzystują to cyber przestępcy, którzy włamują się do systemów korporacyjnych i kradną dane. Wartość ta jednak pokazuje również ogromny potencjał, który jest w systemach reklamowych skierowanych do internautów.

Informacje o zainteresowaniach, miejscach do których chodzimy, preferencjach kulturalnych i planowanej przyszłości to wrażliwe dane ale bardzo przydatne reklamodawcom. Paradoksalnie również w oczach samych internautów. Wg badań najbardziej irytujące dla internautów są reklamy niedopasowane do nich. Więc wbrew pozorom reklama kontekstowa pomaga również im w decyzjach konsumenckich. Nie bez przyczyny często lubimy oglądać reklamy w telewizji - byle miały one coś wspólnego z naszym życiem.

Wyliczanie kosztu pozyskania internauty jest trudne i robi się to na różne sposoby. Wiele zależy od celu jaki nam przyświeca. Liczbę internautów można porównywać z liczbą zdobytych głosów w wyborach, a także z sumą pieniędzy wydaną na daną kampanię. Użytkowników w sieci kategoryzuje się wg wieku, wykształcenia, zaawansowania w korzystaniu z internetu i wielu innych cech. Każda informacja może być punktem wyjścia do przyłączenia użytkownika do danej grupy.

Realna wartość użytkownika zależy od wielu zmiennych i głównie celów, które postawiono do realizacji. Pewny z kolei jest stały wzrost wartości użytkowników, a aukcje internetowe, na który handluje się fanami nie są niczym nowym. Użytkownicy więc drożeją w oczach reklamodawców i marketerów, a sami użytkownicy powoli zaczynają zdawać sobie sprawę ze swojej bezcennej wartości...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Robot najlepszym przyjacielem staruszków"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)