Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Facebooka

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Facebooka

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Facebooka
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
14.05.2012 16:36

Norwescy naukowcy opracowali zestaw sześciu pytań pomagających w ustaleniu, czy nasze korzystanie z Facebooka przybrało już postać kompulsywną. Aby przekonać się, czy cierpimy na uzależnienie od mediów społecznościowych, warto sprawdzić, jak wypadamy na Skali Uzależnienia od Facebooka opracowanej na uczelni w Bergen.

Stopień, w jakim zgadzamy się z każdym ze stwierdzeń, określamy na skali od 1 do 5. przy czym: 1 oznacza bardzo rzadko, 2 – rzadko, 3 – czasem, 4 – często, 5 – bardzo często. A oto opisy nawyków dotyczących portalu społecznościowego, do których trzeba się ustosunkować:

- Poświęcasz wiele czasu na myślenie o Facebooku lub planowanie, co umieścisz na portalu.
- Odczuwasz potrzebę, by zaglądać na Facebooka coraz częściej i dłużej.
- Korzystasz z Facebooka, aby zapomnieć o problemach w życiu osobistym.
- Próbowałeś świadomie ograniczyć czas spędzany na Facebooku, ale bez powodzenia.
- Jeśli nie masz możliwości sprawdzić, co dzieje się na Facebooku, stajesz się niespokojny i poddenerwowany.

Korzystasz z Facebooka tak często i długo, że ma to negatywny wpływ na twoją pracę lub edukację.

Gdy uzyskana suma punktów wynosi co najmniej 24. można śmiało mówić o uzależnieniu. Czas poszukać grupy wsparcia – tylko nie na Facebooku!

Główna autorka opublikowanego w Psychological Reports badania, Cecilie Schou Andreassen z Uniwersytetu w Bergen, pociesza tych, którzy uzyskali w teście wysoki wynik. Nie jesteście sami! Psycholog mówi: _ Wskaźniki korzystania z Facebooka rosną szybko. Mamy już do czynienia z odmianą uzależnienia od Internetu: uzależnieniem od mediów społecznościowych. _

Zespół Andreassen przebadał 42. studentów, w tym 227 kobiet i 196 mężczyzn. Oprócz ankiety dotyczącej Facebooka, uczestnicy wypełniali też testy osobowościowe. Co łączy uzależnionych od Facebooka?

Uzależnienie częściej występuje u młodszych użytkowników. Doszliśmy też do wniosku, że jednostki nacechowane niepokojem oraz niepewnością w towarzystwie spędzają na Facebooku więcej czasu niż osoby pewne siebie. Być może ci, których bezpośrednie kontakty z ludźmi stresują, wolą porozumiewać się przez media społeczne zamiast spotykać z innymi twarzą w twarz.

Z drugiej strony, zestawienie ankiet przeprowadzonych przez Andreassen wykazało, że wielu „uzależnionych od Facebooka”. to ekstrawertycy, czyli osoby otwarte i potrzebujące wielu bodźców oraz kontaktów międzyludzkich.

Przypomnijmy tu inne badanie, wiążące nadaktywność na portalu z osobowością narcystyczną.

Czy użycie słowa „uzależnienie”. oznacza, że powinniśmy się już niepokoić? Jak to leczyć? Może poczekajmy, aż psychologowie opracują też metodologię terapii tego uzależnienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)