Sprawdź, czy cię nie oszukują. Przetestuj prędkość swojego internetu

Sprawdź, czy cię nie oszukują. Przetestuj prędkość swojego internetu
Źródło zdjęć: © Fotolia | tomispin
Adam Bednarek

18.09.2018 14:14, aktual.: 18.09.2018 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urząd Komunikacji Elektronicznej już udostępnił narzędzie, pozwalające sprawdzić szybkość internetu. Trwają na razie testy usługi, ale gdy ukaże się pełna wersja, wyniki będzie można wykorzystać w procesie reklamacji.

Internet chodzi wolniej, niż gwarantuje to umowa? Wreszcie konsumenci dostają przydatne narzędzie, które nie tylko pozwoli sprawdzić prędkość internetu, ale też jest dowodem na to, że operator nie wywiązuje się ze swoich obietnic.

"Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument będzie mógł sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu" - informuje UKE na swojej stronie.

Nie tylko to jest mierzone podczas testów. Sprawdzone zostaje również obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu oraz liczba urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Aby skorzystać z wersji testowej mechanizmu, należy wejść na stronę pro.speedtest.pl i zarejestrować się. Po zalogowaniu się na utworzone konto należy pobrać i zainstalować aplikację dla komputerów osobistych.

Testy potrwają do 31 października 2018 roku. Jeśli przebiegną pomyślnie i aplikacja zostanie zweryfikowana, prezes UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki testu prędkości będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie.

Co ważne, dotyczy to wyłącznie internetu stacjonarnego. Szykowana jest również wersja na telefony i tablety - Android i iOS - jednak jak informuje UKE, "z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)