Sprawdź, czego musisz się nauczyć, jeśli nie chcesz, by zastąpiły cię roboty

Nie wszystkim grozi bezrobocie, bo ich posady zajmą roboty. Każdy jednak musi przygotować się na nadejście nowych, bardziej zautomatyzowanych czasów. Eksperci już podpowiadają, od czego zacząć.

Sprawdź, czego musisz się nauczyć, jeśli nie chcesz, by zastąpiły cię roboty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

Dobra wiadomość: nie każdy straci pracę. Jednak 70 proc. będzie musiało zmienić sposób wykonywania swojej profesji, a 20 proc. powinno liczyć się z tym, że ich obowiązki przejmą roboty - wynika z raportu “Future of Skills. Employment in 2030”. Tylko 10 proc. szczęśliwców już pracuje w “zawodach przyszłości”. Badania zostały przeprowadzone przez międzynarodową grupę edukacyjną Pearson, fundację Nesta oraz eksperta z Oxford Martin School.

- Nasze badania wskazują, że roboty nie zabiorą nam pracy, niemniej technologia zmieni oblicze gospodarki oraz zatrudnienia. Tym samym już teraz powinniśmy zweryfikować, jakich umiejętności będą oczekiwać pracodawcy i znaleźć sposób, aby je w sobie rozwinąć lub nabyć. Jeśli odpowiednio się przygotujemy, cyfrowa transformacja realnie poprawi życie milionów ludzi na całym świecie, zaradzi globalnemu spadkowi wydajności i rosnącej nierówności dochodów – mówi John Fallon, CEO Pearson.

Według raportu, technologie, nauki ścisłe, nauki przyrodnicze i medyczne, języki obce oraz edukacja to branże, które mają przed sobą najszersze perspektywy.

Z kolei dla pracodawców liczyć się będą 4 główne kategorie umiejętności - interpersonalne, społeczne, systemowe oraz poznawcze. Pracodawcy będą wymagać logicznego myślenia, dedukcji, współdziałania, kompleksowego rozwiązywania problemów, oceny sytuacji oraz podejmowania decyzji.

Jeżeli ktoś na podstawie powyższych informacji zrobił głośne “Uff!”, to była to zdecydowanie przedwczesna radość. Rozwój ciągle będzie wskazany.

- Już teraz technologie coraz śmielej wkraczają w różne branże, a to determinuje konieczność nabywania nowych umiejętności. Za kilkanaście lat tempo przyswajania nowości wielokrotnie wzrośnie, a zawody, które nie będą wymagały ciągłej nauki, po prostu zginą. Jeszcze dziś często słyszy się takie stwierdzenia, jak np.: ‘Lekarzem być trudno, nie warto, bo to taki zawód, w którym przez całe życie trzeba się uczyć’. Już za chwilę takie myślenie będzie zdecydowanie wykluczało z aktywności na rynku pracy – tłumaczy Marek Jakimowicz, VP Pearson Central & Eastern Europe.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)