Sprawdź co robić, gdy zaatakują cię wirusy

Twój komputer zaatakował wirus? Tu dowiesz się, jak wyjść z takiej sytuacji

Sprawdź co robić, gdy zaatakują cię wirusy
Źródło zdjęć: © chip.pl

Ataki wirusów potrafią być bardzo kosztowne, a dodatkowo mogą mocno nadwyrężyć twoją cierpliwość i równowagę ducha. Warto więc przygotować się na taką ewentualność.

Jeśli twój system został uszkodzony, istnieje kilka kluczowych kroków, aby doprowadzić do jak najszybszego postawienia komputera na nogi. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, w jaki sposób możesz poradzić sobie z już zainfekowanym komputerem.

  1. Odłącz i odizoluj

Innymi słowy - poddaj swój komputer swoistego rodzaju "kwarantannie". Jeśli masz podejrzenie, że komputer został już zaatakowany to odłącz go od innych sprzętów. Zainfekowany komputer może zarazić kolejne urządzenia podłączone do twojej sieci (czy to domowej czy firmowej).

  1. Oczyść swój komputer

Gdy komputer został już odłączony, nadszedł czas na usunięcie szkodliwego kodu. Najlepiej do tego celu użyć oprogramowania, które zostało napisane specjalnie pod konkretnego wirusa. Program antywirusowy powinien mieć listę aktualizacji i poprawek dostępnych w sytuacjach szczególnego zagrożenia. Jeśli oprogramowanie nie zostało ostatnio zaktualizowane, należy zrobić to niezwłocznie.

  1. Przywrócenie systemu do poprzednich ustawień.

Po ataku wirusa część aplikacji mogła ulec uszkodzeniu, usunięciu lub modyfikacji, które sprawiły, iż ich dalsze używanie może stanowić niebezpieczeństwo dla użytkownika. Dlatego istotne jest, aby przed wznowieniem pracy, przywrócić system do stanu pierwotnego.

  1. Ponowna instalacja systemu.

Stopień uszkodzenia komputera czy też systemu operacyjnego może zależeć od konkretnego rodzaju wirusa. Jeśli stwierdzisz, że system operacyjny uległ całkowitemu zniszczeniu, należy go ponownie zainstalować. Przed rozpoczęciem procesu ponownej instalacji, upewnij się, że posiadasz komplet niezbędnego oprogramowania - oryginalne oprogramowanie, licencje, numery seryjne, klucze autoryzacyjne etc. Skorzystaj z systemowego dysku CD uruchamiając "tryb szybkiego przywrócenia" komputera do pierwotnej konfiguracji. Niestety konieczność takiego działania oznacza, że stracisz wszystkie zainstalowane aplikacje oraz pliki.

  1. Skanowanie w poszukiwaniu wirusów.

Po przywróceniu systemu, ponownie poddaj komputer skanowaniu oprogramowaniem antywirusowym (w tym wszystkie pliki i dokumenty). Użyj najnowszej, dostępnej wersji biblioteki wirusów.

  1. Przywracanie danych.

W ramach dobrych praktyk użytkowania komputera, przyjmuje się, że użytkownik będzie sumiennie dbał o tworzenie kopii zapasowych plików. Praktyka jednak pokazuje, że o robieniu kopi zapasowych pamiętamy dopiero, gdy jest już za późno. Jeśli tak się stało i w twoim przypadku, ucz się na błędach i upewnij się, że tym razem kopie zapasowe będziesz wykonywać regularnie. Wiedz jednak o tym, że nie wszystkie wirusy atakują bazy danych plików docelowych - niektóre atakują jedynie aplikacje.

  1. Zapobiegnij przyszłym atakom.

Uruchom oprogramowanie antywirusowe i aktualizuj na bieżąco listy bibliotek wirusów. Upewnij się, że posiadasz najnowsze "łatki bezpieczeństwa".

Jeśli system sam nie uruchomił automatycznie oprogramowania antywirusowego, aktywuj je od razu. Jeśli w wyniku ostatnich ataków utraciłeś swoje drogocenne pliki, tym razem pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Następnie zmień wszystkie hasła, w tym hasła dostępu do ISP, FTP, e-mail i hasła dostępu do twoich witryn sieci Web. Niektóre wirusy mogą przechwytywać lub łamać te hasła.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Android ma dwa razy tyle, co iOS"

komputerwiruswiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (48)