Sprawdź, co masz prawo ściągać z sieci

Czy każdy, kto ściąga z internetu muzykę i filmy, jest złodziejem? Czy pobranie z sieci kilku piosenek i paru komedii jest równoznaczne z kradzieżą komuś portfela?

Sprawdź, co masz prawo ściągać z sieci
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Obraz

Jeszcze do niedawna takie opinie były dość powszechne, zwłaszcza wśród przedstawicieli przeróżnych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Wszystkim nam znane są też kampanie antypirackie głoszące, że ściąganie z sieci cudzych utworów to kradzież.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Polskie prawo nie jest w tej kwestii jednoznaczne i wiele sytuacji jest prawnie niedookreślonych. O tym, że obowiązujące w naszym kraju przepisy nie nadążają za rozwojem technologii, mówi dziennikarzowi Komputer Świata Błażej Kaczorowski związany kiedyś z Polską Partią Piratów.

Błażej Kaczorowski - twórca pirat.info.pl

Obraz

Bez zrozumienia tego, jak działa nowoczesna technologia, i tego, że służy nam, zwykłym ludziom, do komunikacji i poszerzania własnej wiedzy, politycy nie będą w stanie stworzyć dla nas odpowiednich ram prawnych - takich, które nie sankcjonowałyby ogólnie przyjętych zasad, ale byłyby sensownym kompromisem zarówno dla twórców, jak i konsumentów. Zdaniem wielu znawców nowoczesnych technik komunikacyjnych, próba przeniesienia aktualnych praw do internetu spowoduje najpierw jego przymusową kontrolę, następnie cenzurę, a w konsekwencji likwidację, czego mamy już pierwsze próby (ACTA, HADOPI we Francji, próby cenzury w Polsce).

Pułapki w sieci

Coraz więcej prawników uważa jednak, że ściąganie utworów (muzyki i filmów) z sieci to dozwolony użytek osobisty. Praktyka pokazuje też (i potwierdza to policja), że nikt nie ściga ściągających z sieci. Ale uwaga! O ile samo ściąganie nie jest zabronione, o tyle udostępnianie utworów chronionych prawem autorskim jak najbardziej!

Zupełnie inaczej natomiast wygląda ściąganie i posiadanie nielegalnych programów komputerowych. Jedno i drugie polskie prawo uważa za kradzież i nawet za samo posiadanie nielegalnych aplikacji grozi nam kara. Komputer Świat podpowie, które nasze działania w sieci są bezpieczne, a za jakie grożą sankcje prawne. Pamiętajmy, że w razie kłopotów nie możemy się tłumaczyć nieznajomością prawa.

Uwaga! Wypowiedzi policji dotyczące omówionych przez nas zagadnień to nieoficjalne stanowisko stróżów prawa, wynikające z ich pracy i doświadczenia.

Co możemy legalnie ściągać z internetu, a czego nie? Dowiedz się więcej:

Uwaga!

Ściąganie muzyki i filmów z internetu nie jest działaniem nielegalnym, jednak pewnych rzeczy musimy być świadomi.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">Znane antywirusy w testach. Który jest najlepszy?Znane antywirusy w testach. Który jest najlepszy?

Obraz
Obraz

Jeśli złośliwy "kolega" zawiadomi policję, że mamy w domu nielegalne pliki, policja ma obowiązek to sprawdzić. Jeśli stróże prawa znajdą na naszym komputerze takie pliki, muszą znaleźć właściciela praw autorskich i zwrócić się do niego z pytaniem, czy ten składa wniosek o ściganie.

Z reguły właściciele praw autorskich z takiej możliwości nie korzystają, ale pamiętajmy, że przy okazji przeszukania, policja może sprawdzić też legalność naszego oprogramowania, a ono jest chronione bardziej restrykcyjnie.

Uważaj! Ściągając z sieci p2p sam udostępniasz pliki

Sieci p2. oparte są na wymianie plików między użytkownikami. Dlatego też zasoby, które pobieramy, są automatycznie dostępne do pobrania od nas przez inne osoby. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że w trakcie naszego ściągania jednocześnie wysyłaliśmy fragmenty pliku do wielu innych osób! Niektóre programy p2p pozwalają na zablokowanie uploadu (czyli wysłania danych z naszego komputera), jednak praktycznie nikt z tej możliwości nie korzysta, gdyż wówczas pliki ściągają się na nasz dysk niezwykle powoli.

Poniższy schemat prezentuje działanie większości sieci bezpośredniej wymiany plików.

Obraz
© Nasz komputer z serwera sieci p2p pobiera informacje o tym, kto z internautów udostępnia potrzebny nam plik. Jednocześnie zostajemy umieszczeni w bazie serwera jako osoba udostępniająca pliki. Program do korzystania z sieci wymiany plików nawiązuje połączenia z wieloma innymi użytkownikami, od których ściąga fragmenty pliku i łączy je w całość. Jednocześnie te dane, które pobraliśmy, są także wysyłane do innych osób, którym brakuje poszczególnych części. (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">Znane antywirusy w testach. Który jest najlepszy?Znane antywirusy w testach. Który jest najlepszy?

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)