Sposób na śmieci - jadalne butelki

Sposób na śmieci - jadalne butelki

Sposób na śmieci - jadalne butelki
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
23.02.2012 13:53, aktualizacja: 27.02.2012 10:05

Rozmaite śmieci zasypują świat. Duży problem stanowią wszelkiego rodzaju butelki. Te szklane posiadają zwrotną kaucję, jednak nie wszystkie. Z kolei te plastikowe niestety zwyczajnie trafiają na wysypisko. Co prawda niektóre kraje posiadają specjalną politykę recyklingową, która wymusza segregację odpadów, jednak rozwiązanie problemu może być znacznie prostsze.

Przyszłość butelek może być bardzo ciekawa. Naukowcy już teraz pracują nad specjalnym tworzywem, które będzie nadawało się do jedzenia. Po wypiciu napoju, zamiast wyrzucić butelkę do kosza, będziemy mogli się nią zwyczajnie zajadać.

Nad wynalazkiem pracują naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Nowość nazwano "WikiCell". Tworzywo składa się z biodegradowalnego polimeru lub plastiku oraz drobinek jedzenia. Wyprodukowane z niego butelki mają smakować dokładnie tak samo jak napój, który będzie się w nich znajdował.

Jak do tej pory udało się stworzyć trzy wersje butelek: o smaku pomarańczy na sok pomarańczowy, o smaku gazpacho na sok pomidorowy oraz o smaku winogron na wino. Naukowcom marzy się wprowadzenie WikiCell na rynek. W planach mają także skonstruowanie specjalnej maszyny umożliwiające każdemu samodzielne produkowanie butelek, które później będzie można skonsumować.

SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)