WP

Sposób na głośnego sąsiada. Materiał, który zatrzymuje dźwięk

Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie stworzyli materiał, który może wygłuszyć praktycznie każdy dźwięk. Przyda się każdemu, kto ma irytującego sąsiada. Głośne imprezy, wiercenie, sprzątanie o 3 w nocy, płacz dziecka - ten dramat może się zakończyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Blokuje dźwięk, ale nie powietrze i światło
Blokuje dźwięk, ale nie powietrze i światło (Boston University, Fot: Cydney Scott)
WP

Chyba każdy z nas wie, jak to jest mieć głośnego, irytującego sąsiada. A nawet jeśli nie, to może mieszkacie blisko ruchliwej drogi, torów kolejowych. To wszystko na dłuższą skalę może być nie do zniesienia. Naukowcy znaleźli rozwiązanie tego problemu.

Nie wiadomo, czy motywem pracy naukowców było powstrzymanie głośnych sąsiadów, ale stworzyli "metamateriał" zdolny do wygłuszania praktycznie wszystkich dźwięków. Sprawdzili jego działanie w prostym eksperymencie.

WP

Badacze wzięli plastikową rurę. Na jednym końcu zamontowali głośnik, na drugim pokrywę z cienkiego materiału, wydrukowanego w drukarce 3D. Dźwięk ustawiono na maksimum. I co usłyszeli naukowcy? Prawie nic. Z rury nie wydobył się prawie żaden dźwięk. Materiał zablokował 94 proc.

Stworzony w drukarce 3D "metamateriał" nie pozwala falom dźwiękowym przejść przez siebie. Odbija je z powrotem to źródła - głośnika w tym przypadku. To coś, jak tłumik zewnętrzny. Z taką różnicą, że materiał stworzony przez naukowców bardzo dobrze przepuszcza światło i powietrze, a blokuje jedynie fale dźwiękowe.

Zobacz też: Rewolucja w leczeniu depresji. Lek, który daje efekty już po kilku godzinach

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Boston University

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP