Idealny materiał do biura. Już nigdy nie będzie ci za ciepło lub zimno

Idealny materiał do biura. Już nigdy nie będzie ci za ciepło lub zimno
Źródło zdjęć: © Nature
Grzegorz Burtan

04.03.2019 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedni wolą jak jest ciepło, inni jak jest nieco chłodniej. W domu czy biurze z klimatyzacją to proszenie się o wojnę przy termostacie. Na ratunek naszych dobrych relacji i właściwej temperatury ciała przychodzą naukowcy z nowym materiałem.

Na Uniwersytecie w Maryland opracowano tkaninę, która dostosowuje się do temperatury twojego ciała. Kiedy jest ci gorąco – ochładza je, a kiedy jest ci zimno to zatrzymuje ciepło, by je ogrzać.

Do stworzenia materiału wykorzystano dwa materiały syntetyczne. Jeden odpowiada za wypychanie wody a drugi za jej pochłanianie. Nici tych materiałów są w węglowych nanorurkach. W sytuacji zmiany temperatury każde włókno rozszerza się lub skraca.

W momencie kiedy jest ci zbyt chłodno, nici są ułożone obok siebie by blokować dalsze wychładzanie się. Kiedy jest za ciepło, ścieśniają się i pozwalają ciepłu uciec.

Współautor badania, YuHuang Wang, stwierdził, że materiał "odczytuje" zmianę temperatury ciała noszącego. Jest jak antena, która odbiera zmiany w temperaturze i wilgoci. Wang przewiduje, że materiał może trafić do produkcji w przeciągu kilku następnych miesięcy. Jeśli będzie mógł być prany i farbowany, ma szansę trafić do potencjalnie dużej grupy odbiorców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)