Idealny materiał do biura. Już nigdy nie będzie ci za ciepło lub zimno

Idealny materiał do biura. Już nigdy nie będzie ci za ciepło lub zimno

Idealny materiał do biura. Już nigdy nie będzie ci za ciepło lub zimno
Źródło zdjęć: © Nature
Grzegorz Burtan
04.03.2019 11:00

Jedni wolą jak jest ciepło, inni jak jest nieco chłodniej. W domu czy biurze z klimatyzacją to proszenie się o wojnę przy termostacie. Na ratunek naszych dobrych relacji i właściwej temperatury ciała przychodzą naukowcy z nowym materiałem.

Na Uniwersytecie w Maryland opracowano tkaninę, która dostosowuje się do temperatury twojego ciała. Kiedy jest ci gorąco – ochładza je, a kiedy jest ci zimno to zatrzymuje ciepło, by je ogrzać.

Do stworzenia materiału wykorzystano dwa materiały syntetyczne. Jeden odpowiada za wypychanie wody a drugi za jej pochłanianie. Nici tych materiałów są w węglowych nanorurkach. W sytuacji zmiany temperatury każde włókno rozszerza się lub skraca.

W momencie kiedy jest ci zbyt chłodno, nici są ułożone obok siebie by blokować dalsze wychładzanie się. Kiedy jest za ciepło, ścieśniają się i pozwalają ciepłu uciec.

Współautor badania, YuHuang Wang, stwierdził, że materiał "odczytuje" zmianę temperatury ciała noszącego. Jest jak antena, która odbiera zmiany w temperaturze i wilgoci. Wang przewiduje, że materiał może trafić do produkcji w przeciągu kilku następnych miesięcy. Jeśli będzie mógł być prany i farbowany, ma szansę trafić do potencjalnie dużej grupy odbiorców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)