Sposób na domowy internet z gniazdka elektrycznego

Sposób na domowy internet z gniazdka elektrycznego
Źródło zdjęć: © SXC.hu

14.02.2012 14:41, aktual.: 15.02.2012 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adapter PowerLine pozwala wykorzystać zwykłe przewody elektryczne, aby stworzyć sieć komputerową. Przyjrzeliśmy się kilku tego typu urządzeniom.

Sieć bezprzewodowa czy tradycyjna skrętka nie zawsze sprawdzą się do łączenia komputerów. Szczególnie w tych budynkach gdzie zasięg Wi-Fi jest ograniczony, a mamy słabe możliwości poprowadzenia przewodów sieci Ethernet (np: wynajmujemy mieszkanie i nie możemy robić na własną rękę remontu). Wówczas pomocna może okazać się technologia PowerLine, wykorzystująca do transmisji danych istniejącą instalację elektryczną, co z naszej strony nie wymaga żadnej ingerencji w otoczenie. Dzięki niej łatwo podłączymy do rutera niemal wszystkie domowe urządzenia sieciowe bez wiercenia i układania kabli.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Sprawdziliśmy sześć zestawów adapterów PowerLine, aby przekonać się, czy rzeczywiście są one dobrą alternatywą dla Wi-Fi i tradycyjnych przewodów sieci komputerowej:

- D-Link DHP-311AV
- D-Link DHP-P501AV
- TP-LINK TL-PA211KIT
- TP-LINK TL-PA511KIT
- WD Livewire Powerline AV Network Kit
- ZyXEL PLA-401

Jaką szybkość oferują urządzenia PowerLine?

Wszystkie przetestowane urządzenia działają w standardzie HomePlug AV. Pozwala on przesyłać dane z prędkością do 20. Mb/s. Niestety, jest to wartość czysto teoretyczna i nie uzyskamy jej w praktyce. Test jasno pokazuje, że nawet przy podłączeniu obu urządzeń do jednego gniazdka elektrycznego maksymalna szybkość transmisji w zależności od modelu wynosi od 33,7 do 72,7 Mb/s. Im odległość większa (długość przewodu elektrycznego) między adapterami, tym prędkość niższa.

Obraz
© Niewielkie kompaktowe rozmiary adaptera Zyxel to spora wygoda. Niestety wygoda kosztem prędkości (fot. Komputer Świat)

Bardzo istotny wpływ na szybkość transmisji danych ma jakość instalacji elektrycznej w naszym domu. Dlatego urządzenia tego typu nie sprawdzą się w budownictwie ze starą instalacją.

Na szybkość transmisji wpływa też obciążenie sieci elektrycznej. Przy włączonych energochłonnych, domowych urządzeniach (na przykład płyta indukcyjna, grzejnik, pralka) prędkość transmisji może spaść nawet o kilkanaście procent.

Jaki jest zasięg połączenia PowerLine?

Z sieci poprzez PowerLine można korzystać wyłącznie w obrębie jednego mieszkania bądź domu. Za pomocą tej technologii nie damy więc dostępu do sieci sąsiadowi zza ściany - licznik energii elektrycznej jest dla przesyłanych danych komputerowych zaporą nie do pokonania. Maksymalny zasięg podawany przez producentów to 30. metrów kabla sieci elektrycznej.

Obraz
© Adaptery PowerLine zwykle mają tylko jeden port Ethernet. Zdarzają się jednak urządzenia, na przykład testowany WD Livewire Powerline AV Network Kit, które wyposażone są w wieloportowy przełącznik. Dzięki temu możemy podłączyć do niego kilka odbiorników sieciowych bez potrzeby stosowania większej liczby adapterów czy też dodatkowych, oddzielnych przełączników (fot. Komputer Świat)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: 60 lat telewizji w Polsce. Cofamy się w czasie

Obraz

Czy adaptery PowerLine różnych producentów można łączyć ze sobą?

Do tworzenia sieci PowerLine można wykorzystać adaptery różnych producentów. Pamiętajmy jednak, że muszą obsługiwać ten sam standard (HomePlug AV). Urządzenia korzystające ze starszej technologii przesyłu, na przykład HomePlug 1.0 Turbo, nie będą z nimi współpracowały. Należy również wiedzieć, że połączenie pomiędzy dwoma różnymi adapterami będzie tak szybkie, jak najwolniejsze urządzenie z danej pary.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Podsumowanie i tabela porównawcza

W naszym porównaniu najlepiej wypadły adaptery TP-LINK. Pierwszy z nich - TP-LINK TL-PA511KIT oferuje najlepszy stosunek ceny do szybkości transmisji, osiągając nawet 72,7 Mb/s. Drugi model - TP-LINK TL-PA211KIT to natomiast najbardziej korzystny cenowo zestaw, który kupimy już za 17. zł. Niestety nawet najtańsze adaptery PowerLink przegrywają stosunkiem cena/wydajność z transmisją Wi-Fi, nie wspominając nawet o sieci Ethernet. Na rynku znajdziemy całkiem przyzwoite routery sieci bezprzewodowej w cenie ok. 100 złotych, więc rozwiązania PowerLink są dedykowane tylko dla tych użytkowników, którzy w żadnym wypadku nie mogą pozwolić sobie na instalację Wi-Fi czy poprowadzenie tradycyjnego kabla do sieci domowej. Mówiąc wprost - PowerLink to technologia zastępcza. Wobec czego? Wobec remontu mieszkania.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)
  1. miejsce - TP-LINK TL-PA511KIT

TP-LINK TL-PA511KIT okazał się najlepszym z testowanych zestawów PowerLine. Adaptery, w porównaniu z oferującym podobne parametry urządzeniem D-Link DHP-P501AV, mają bardzo kompaktową obudowę.

Szybkość transmisji danych:
W tej konkurencji droższy z zestawów TP-Linka nie ma sobie równych - podczas testów udało się przesłać dane z szybkością niemal 7. Mb/s (przy połączeniu bezpośrednim). To prawie tyle co przez zwykłą sieć komputerową. Po oddaleniu adapterów od siebie na odległość 20 metrów szybkość spadła do 50 Mb/s. Taka prędkość wciąż jednak umożliwia swobodne oglądanie filmów HD przez sieć. Na pochwałę zasługuje też stabilność połączenia i transmisji. Jednak pod tym względem wszystkie testowane urządzenia zachowywały się równie dobrze.

Pobór prądu:
TL-PA511KIT okazał się najbardziej prądożernym urządzeniem w teście. Średni koszt roczny energii za używanie dwóch adapterów to około 3. złotych.

Uwagi:
Na obudowach adapterów znajdziemy oznaczenie 50. Mb/s, co może sugerować ich maksymalny transfer. W rzeczywistości szybkość transmisji jest ponad sześciokrotnie mniejsza.

Plusy:

  • duża szybkość transmisji danych
  • niewielkie rozmiary

Minusy:

- jeden port Ethernet

Jakość: dobra 3,99
Cena/Jakość: opłacalny
Cena: 36. zł

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: 60 lat telewizji w Polsce. Cofamy się w czasie

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także