Spoczywał na dnie ponad 100 lat. Wielkie odkrycie z czasów I wojny światowej
Stacja BBC Scotland poinformowała o odnalezieniu wraku brytyjskiego okrętu wojennego HMS Hawke, który został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny podczas I wojny światowej.
17.08.2024 17:46
Wrak HMS Hawke udało się zlokalizować 12 sierpnia. Spoczywał na głębokości ok. 110 m, u wybrzeży hrabstwa Aberdeenshire w Szkocji. Odkrycie jest zasługą nurków z grupy Lost in Waters Deep.
Znaleziono wrak HMS Hawke
HMS Hawke to okręt, który brał udział w walkach podczas I wojny światowej. W październiku 1914 r. został zaatakowany przez jeden z niemieckich okrętów podwodnych U-9. W wyniku trafienia, HMS Hawke stanął w płomieniach, a następnie, po wybuchu, poszedł na dno. Poza okrętem Brytyjczycy stracili tego dnia również ponad 500 osób, które stanowiły załogę HMS Hawke.
Z relacji nurków wynika, że wrak HMS Hawke zachował się, w "znakomitym" stanie. Dokonując wstępnych oględzin udało się zauważyć nie tylko przedmioty takie jak filiżanki czy talerze, ale nawet pozostałości broni i sprzętu nawigacyjnego.
– Można zajrzeć przez bulaje i zobaczyć przedmioty – filiżanki herbaty, miski i talerze na podłodze. To niezwykła kapsuła czasu. Dane analizowano przez lata, ale na miejscu spędziliśmy tylko kilka godzin – powiedział w rozmowie z BBC Scotland nurek Steve Mortimer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brytyjski okręt z I wojny światowej
Według BBC Scotland, w najbliższym czasie (w przeciągu kilku tygodni) formalnej identyfikacji znaleziska powinna dokonać Royal Navy (Królewska Marynarka Wojenna).
HMS Hawke był zaliczany do krążowników pancernopokładowych typu Edgar. Mierzył 118 m długości oraz niemal 20 m szerokości, a jego zanurzenie przekraczało 7 m. Osiągał prędkość do 20 węzłów.
Główne uzbrojenie stanowiły w jego przypadku dwa działa kal. 234 mm i aż 10 dział kal. 152 mm. Poza tym na pokładzie zamontowano działa kal. 57 mm oraz kal. 47 mm i cztery wyrzutnie torped kal. 450 mm. Podczas I wojny światowej HMS Hawke pełnił służbę w ramach 10. Eskadry Krążowników.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski