Spektakularne wyburzenie ogromnych wież chłodniczych. 620 milionów dolarów runęło

Spektakularne wyburzenie ogromnych wież chłodniczych. 620 milionów dolarów runęło03.05.2019 11:50
Spektakularne wyburzenie ogromnych wież chłodniczych. 620 milionów dolarów runęło
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Amerykanie zburzyli dwie ogromne wieże chłodnicze. Ich zadaniem było ochłodzenie wody z elektrowni węglowej, zanim trafi do zatoki Mount Hope. Wraz z wycofaniem się z tego sposobu pozyskiwania energii, podjęto decyzję o zburzeniu wież.

Dwie, ponad 150-metrowe, betonowe wieże zostały zburzone. Na ich budowę rozpoczętą w 2009 roku wydano ponad 620 milionów dolarów. W 2017 roku podjęto decyzję o odejściu od elektrowni węglowych, a więc sporo pieniędzy poszło w błoto.

Elektrownia węglowa w Brayton Point była jedną z największych w Stanach Zjednoczonych. Wytwarzała ponad 1600 megawatów mocy. To do 2017 roku największe źródło energii w całym regionie Nowej Anglii. Jednocześnie była odpowiedzialna za produkcję największej ilości zanieczyszczeń.

Amerykańska Agencja Ochrony środowiska ustaliła, że od 1984 roku przez elektrownię populacja ryb w okolicy zmniejszyła się o 87 proc. Nie przypadkiem. Wtedy to zwiększono pobór wody z zatoki Mount Hope o 45 proc. Ciecz, która trafiła do elektrowni znacznie się ogrzewała, a następnie trafiała z powrotem do zatoki. To był ekologiczny koszmar.

Trzeba pochwalić amerykańskich inżynierów za sposób wyburzenia wież. Zauważcie, że w okolicy elektrowni znajduje się spore osiedle mieszkalne. Wieże wyburzono w tak doskonały sposób, że nawet najmniejsze odłamki nie trafiły w żadne z domostw.

Zobacz też wideo: Jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. Byliśmy w środku

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)