Spędzi w wirtualnej rzeczywistości 28 dni oglądając życie innego człowieka
Niezwykle ciekawy, a zarazem kontrowersyjny projekt zamierza wcielić w życie Brytyjczyk Mark Farid. Eksperyment ma pokazać, czy przebywając tak długo w wirtualnej rzeczywistości można zatracić samego siebie i przejąć niejako tożsamość drugiej osoby.
Plan eksperymentu jest następujący. Farid pozostanie przez 28 dni w pomieszczeniu wyposażonym w łóżko, prysznic i toaletę. Przez 24 godziny na dobę dzięki goglom VR będzie oglądał życie oczami nieznajomej osoby, która - rzecz jasna - przy pomocy kamerki umieszczonej na okularach będzie nagrywała transmisje z dnia codziennego. Farid będzie jadł, spał i korzystał z prysznica dokładnie w tych samych momentach co "przekaziciel" obrazu. Grupa pomocników będzie za niego przygotowywała te same posiłki, które je nieznajomy (transmisja będzie opóźniona, by zawczasu móc przyrządzić dania), jednak nie będą oni w żaden sposób kontaktować się z Faridem. Przez jedną godzinę dziennie Farid będzie jedynie rozmawiał zdalnie z psychologiem, który sprawdzi czy mężczyzna jest w dobrej kondycji psychicznej.
Seeing-I, bo tak nazwany został eksperyment, będzie oczywiście rejestrowany, a wybrane materiały i relacje osób zaangażowanych zostaną przedstawione w formie filmowego dokumentu. Niestety całość będzie także słono kosztować, dlatego Farid prosi o wsparcie zainteresowanych osób na Kickstarterze. Trudno powiedzieć, czy uda mu się zdobyć 150 tys. dolarów, za które opłaci pomocników i lekarzy odpowiedzialnych przez 28 dni za stan jego zdrowia oraz ekipę filmową. Eksperyment z pewnnością rzuciłby nieco światła na przyszłość wirtualnej rzeczywistości.
Chętne osoby mogą też kandydować na stanowisko przekaziciela obrazu. Nieznajomy musi spełniać jednak określone warunki - być heteroseksualnym mężczyzną pozostającym w związku z kobietą i zgodzić się na rejestrowanie każdego aspektu swojego życia.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Minecraft w bardziej realistycznym wydaniu [wideo]