Specyfikacja OpenCL 1.0 oficjalnie dostępna

Specyfikacja OpenCL 1.0 oficjalnie dostępna

09.12.2008 20:03, aktual.: 10.12.2008 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja Khronos Group zatwierdziła i opublikowała specyfikację OpenCL 1.0. Nowy standard, niezależny od konkretnej platformy sprzętowej, ma umożliwić programistom tworzenie aplikacji opartych o przetwarzanie równoległe. W szczególności pozwoli to wykorzystać moc oferowaną przez układy graficzne.

OpenCL ( Open Computing Language ) to rozwiązanie, które pozwoli programistom wykorzystywać na szerszą skalę przetwarzanie równoległe. Standard zaproponowany do ratyfikacji przez firmę Apple został oparty o język C ( wersja C99, czyli język C zgodny ze specyfikacją ISO/IEC 9899:1999 ). Ma być stosowany w procesie tworzenia aplikacji dla komputerów osobistych, serwerów oraz urządzeń przenośnych. Przyciąga uwagę ze względu na fakt, iż umożliwi wykorzystanie mocy obliczeniowej oferowanej przez układy graficzne, a także przez procesory wielordzeniowe, procesory wykonane w architekturze Cell, czy też układy typu DSP ( Digital Signal Processors ).

Wśród firm zaangażowanych w rozwój tej technologii znalazły się między innymi tak uznane marki jak Activision Blizzard, AMD, ARM, Electronic Arts, Ericsson, IBM, Intel, Motorola, Nokia, NVIDIA, Samsung i Texas Instruments. Apple zapowiada, że standard OpenCL będzie obsługiwany w ramach systemu Mac OS X 10.6, o którym informowaliśmy w tekście "Śnieżny Leopard" Apple'a w detalach - http://www.pcworld.pl/news/170272/sniezny.leopard.apple.a.w.detalach.html.

Szczegółowe informacje ( w języku angielskim ) na temat OpenCL oraz specyfikację standardu można znaleźć na stronie organizacji Khronos Group - http://www.khronos.org/opencl/.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także