Spadające gwiazdy w Polsce. Ostatnie okazje

Spadające gwiazdy w Polsce. Ostatnie okazje

Spadające gwiazdy (zdjęcie ilustracyjne)
Spadające gwiazdy (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Unsplash
06.12.2023 11:17, aktualizacja: 06.12.2023 12:23

W grudniu pojawią się ostatnie okazje do obserwacji spadających gwiazd w Polsce. W tym miesiącu nad Polską będzie można obserwować dwa roje meteorów – Geminidy i Ursydy.

Przed nami ostatnie okazje do oglądania spadających gwiazd. Zjawiska te gromadzą wielu fanów na całych świecie – jest coś niezwykłego w obserwacji spalających się w ziemskiej atmosferze kawałków skał. Jak podaje serwis Nauka w Polsce, przed nami okazja do obserwacji dwóch rojów meteorów.

Między 4 a 17 grudnia możemy obserwować Geminidy, czyli meteory, których źródłem jest asteroida Phaethon. Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego, powiedział, że w ciągu roku możemy obserwować tylko dwa roje meteorów związanych z aktywnością asteroid. Oprócz Geminidów są to styczniowe Kwadrantydy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Phaethon to asteroida, która wykazuje aktywność kometarną. O ile komety są zmarzniętym lodem i pyłem, to asteroida jest głazem, a mimo tego z jej wnętrza lub powierzchni wydobywają się drobiny, które zostają w przestrzeni kosmicznej - opisuje Jabłeka.

Nie wiąże się to z wyglądem spadających gwiazd – dla obserwatorów wyglądają one podobnie, przesuwając się po niebie z prędkością ok. 35 km/s. Maksimum Geminidów czeka nas w nocy z 13 na 14 grudnia. Będzie można wtedy zaobserwować nawet 120 meteorów na godzinę, jeśli tylko warunki pogodowe umożliwią ich obserwację. Radiant roju, czyli miejsce, skąd zdają się wyłaniać meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

- Gwiazdozbiór ten widać dwie godziny po zachodzie słońca nad wschodnim horyzontem. Towarzyszy nam przez całą noc, aż do wschodu. Geminidy można więc obserwować na całej południowej części nieba. Tak jak z każdymi meteorami, więcej widać ich w drugiej części nocy, nad ranem, choć nie jest to regułą – komentuje Damian Jabłeka.

Przez całą noc mają być też widoczne Ursydy. Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Można się ich spodziewać między 17 a 26 grudnia. Maksimum Ursydów wypada w nocy z 22 na 23 grudnia. Jest to jednak rój o wiele mniejszy niż Geminidy. Ich źródłem jest kometa 8P/Tuttle. W ciągu godziny notuje się ok. 10 meteorów na niebie.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)