Spadające gwiazdy na początku roku. Oglądaj Kwadrantydy

Początek 2024 r. przynosi coś dla miłośników spadających gwiazd. Już w pierwszych dniach stycznia można oglądać Kwadrantydy. Niebawem czeka nas maksimum ich aktywności.

Spadające gwiazdy nad Polską
Spadające gwiazdy nad Polską
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.01.2024 09:51

Kwadrantydy to rój meteorów, od obserwacji których rozpoczynamy rok 2024. Jak podaje serwis Nocne Niebo, są one aktywne od końca grudnia i na początku stycznia. Nazwa roju pochodzi od wygasłego gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego, w którym meteoroidy wydają się pojawiać.

Gwiazdozbiór Kwadrantu Ściennego nie jest uznawany we współczesnej astronomii. Mimo to nazwa roju nie uległa zmianie. Kwadrantydy są wyjątkowym rojem meteorów. Wyróżniają się one tym, że okres ich aktywności jest krótki, ale bardzo intensywny. Zazwyczaj trwa tylko kilka dni. Wynika to ze stosunkowo wąskiego strumienia odłamków, przez który przechodzi Ziemia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwadrantydy 2024 – kiedy wypada maksimum roju?

Maksimum Kwadrantydów w 2024 r. wypada na noc z 3 na 4 stycznia. Ziemia przechodzi w tym czasie przez najgęstszą część chmury meteoroidów. Radiant roju będzie się wówczas przemieszczać od północnego nieba, przez północno-wschodnie, aż na wschód.

Obserwacja Kwadrantydów w nocy, podczas której przypada maksimum roju, może być szczególnie satysfakcjonujące. Jak czytamy w serwisie Nocne Niebo, meteory mogą osiągać prędkości do 41 km/s, cechując się przy tym szczególną jasnością. W ciągu godziny można zaobserwować nawet 120 meteorów. Szerokość połówkowa piku wynosi 5-6 godzin.

Aby obserwacja Kwadrantydów była udana, muszą rzecz jasna dopisać warunki atmosferyczne. Biorąc jednak pod uwagę, jak dużo spadających gwiazd będzie można obserwować, a także to, że są one jasne, można spodziewać się, że jeśli niebo nie będzie szczelnie pokryte chmurami, możliwe będzie dostrzeżenie przynajmniej kilku przecinających je obiektów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)