SpaceX pręży muskuły. Oto najpotężniejsza rakieta świata

SpaceX po raz pierwszy połączył dwa człony swojej nowej maszyny. Tak w całej okazałości prezentuje się najpotężniejsza rakieta świata, która w przyszłości zabierze ludzi na Księżyc i Marsa.

Tak składano nową rakietę SapceX.
Tak składano nową rakietę SapceX.
Źródło zdjęć: © NASASpaceflight

Po dwóch latach projektowania i pomniejszych testów firma Elona Muska wreszcie złożyła (co prawda tylko na chwilę, ale jednak) dwa stopnie nowej rakiety w jedną, naprawdę imponującą całość. Po postawieniu Starshipa na dolnym segmencie Super Heavy, powstała konstrukcja o łącznej wysokości 120 metrów.

W ten sposób SpaceX jest bliski oddania do użytku zdecydowanie największego pojazdu kosmicznego skonstruowanego przez człowieka. Dotychczasowy rekord należał do mierzącego 110 metrów Saturna V, wykorzystywanego w ramach programu Apollo. Po porzuceniu przez NASA Księżyca nie wznoszono już tak olbrzymich konstrukcji.

Prace nad Starshipem prowadzone są na terenie prywatnego kosmodromu opodal Boca Chica w Teksasie. To właśnie tam połączono prototypowe człony o nazwach kodowych BN4 i Ship 20. Próbna operacja postawienia jednego stopnia na drugim trwała kilkadziesiąt minut i była transmitowana 6 sierpnia m.in. na oficjalnym kanale NASA. Po około godzinie Starship został z powrotem zdemontowany.

Próbne połączenie BN4 i Ship 20

Gigant zostanie oderwany od ziemi przez 29 współdziałających silników Raptor, które zapewnią siłę ciągu na niespotykanym dotąd poziomie 70 meganiutonów. To wystarczająco dużo, aby wynieść na niską orbitę okołoziemską (LEO) ponad 100 ton ładunku. Co istotne – podobnie do innych produktów SpaceX – Starship ma być również maszyną wielokrotnego użytku.

Na razie nie wiadomo kiedy rakieta odnotuje swój dziewiczy lot orbitalny, ponieważ start wymaga formalnej zgody od Federal Aviation Administration (FAA). Uzyskanie licencji może potrwać ponad miesiąc, ale wiele wskazuje na to, że próba generalna nastąpi jeszcze w tym roku. Dotąd prowadzono jedynie "małe" testy, osobno dla obu członów.

Największa rakieta świata ma posłużyć do realizacji najważniejszych wyzwań współczesnej astronautyki: powrotu ludzi na Księżyc oraz pionierskiej załogowej misji na Marsa. Pierwszy z celów powinien zostać osiągnięty w ciągu najbliższych 4-5 lat.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkosmoselon musk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)