SpaceX może wysłać w kosmos pierwszych astronautów NASA już w maju

SpaceX może wysłać w kosmos pierwszych astronautów NASA już w maju
Źródło zdjęć: © East News | FR170211 AP/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska

11.03.2020 16:06, aktual.: 11.03.2020 16:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SpaceX jest coraz bliżej pierwszego załogowego lotu kosmicznego. Prezes i dyrektor operacyjny firmy - Gwynne Shotwell we wtorek oznajmił, że jest to możliwe za około dwa miesiące. Prace nabrały tempa.

Shotwell podzielił się nowiną z dziennikarzami podczas konferencji Satellite 2020, która miała miejsce w Waszyngtonie.

Lot SpaceX i NASA już w maju

- Strzelamy w maj. Mamy pracę do wykonania, NASA ma pracę do wykonania – powiedział prezes SpaceX.

Jego komentarz oznacza, że SpaceX wciąż chce być amerykańską firmą, która jako pierwsza od prawie dekady wyśle astronautów NASA w kosmos. Elon Musk, CEO SpaceX już w styczniu wspominał, że pierwsza misja firmy – Demo-2, najprawdopodobniej odbędzie się w drugim kwartale roku, między kwietniem a czerwcem. Podczas tej misji dwóch astronautów NASA odwiedzi Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zanim SpaceX zrealizuje swój ambitny plan, firmę czeka kilka wyzwań. Kapsuła Dragon Crew musi przejść proces certyfikacji, a astronauci z NASA Bob Behnken i Doug Hurley, ukończyć dodatkowe szkolenia. Muszą je przejść, ponieważ agencja może pozwolić im pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dłużej, niż początkowo zakładano. Długość misji wciąż jest rozważana.

Ponowne użycie Dragon Crew

Shotwell podkreślił również, że SpaceX planuje ponownie wykorzystać kapsułę Dragon Crew. Wcześniej nie było to do końca pewne, ponieważ lider programu Commercial Crew NASA w 2018 r. powiedział, że SpaceX organizując lot z astronautami NASA, każdorazowo będzie wykorzystywał nową kapsułę.

- Jestem prawie pewien, że NASA nie będzie mieć problemu z ponownym użyciem [kapsuły] – zaznaczył Shotwell w trakcie konferencji.

SpaceX ma na swoim koncie ponowne wykorzystanie kapsuł, które były wysyłane w kosmos. Mowa tutaj o Cargo Dragon, która służy m.in. do dostarczania materiałów eksploatacyjnych do stacji kosmicznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)