SpaceX użyje Starship. Planują misję z użyciem największej rakiety świata

SpaceX użyje Starship. Planują misję z użyciem największej rakiety świata
Źródło zdjęć: © SpaceX | Starship
Arkadiusz Stando

30.06.2019 17:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Starship, czyli wielka rakieta nośna od SpaceX, znana wcześniej też jako BFR, ma odbyć swój pierwszy komercyjny lot już w 2021 roku. Jonathan Hofeller, przedstawiciel firmy kosmicznej Elona Muska potwierdził te informacje. W budowie są już dwie rakiety typu Starship.

Wszystko wskazuje na to, że już za 2 lata zobaczymy lot pierwszego Starshipa. To nie lada gratka dla fanów SpaceX. Od czasu do czasu otrzymywaliśmy nowe informacje od Elona Muska, pojawiały się plotki, wyciekały kolejne zdjęcia z budowy Starship. Ale informacja przekazana przez SpaceNews jest kluczowa. W 2021 roku Starship leci w kosmos.

Starship - największa rakieta świata

Rakieta nowej generacji, wielokrotnego użytku, zdolna do podjęcia praktycznie każdych zadań komercyjnych na dzisiejsze potrzeby. Tak opisywał Starship Jonathan Hofeller. Podczas konferencji w Indonezji, mówił także o pierwszych klientach, którzy zgłosili się ze swoimi ofertami. "Wszystkie z nich to firmy świadczące usługi telekomunikacyjne" - zdradził pracownik SpaceX.

"Starship został zaprojektowany tak, aby zabrań na orbitę geostacjonarną do 20 ton metrycznych ładunku" - mówił Hofeller. W przypadku niskiej orbity okołoziemskiej, rakieta będzie w stanie dostarczyć nawet 100 ton metrycznych ładunku.

Obraz
© Twitter | Elon Musk

System Starship ma być gotowy także przenieść zasoby wraz z załogą na Księżyc lub nawet na Marsa. Jednak jak łatwo się domyślić, w większości przypadków będzie używana do umieszczania satelitów na orbicie Ziemi.

Starship - kiedy poleci?

SpaceX zapowiedziało także kilka lotów testowych rakiety Starship. Hofeller nie określił jednak, o jakiej liczbie tu mowa, ani nie padły konkretne daty. Mają być przede wszystkim demonstracją skuteczności i bezpieczeństwa ich nowego statku kosmicznego. Tak, aby klienci nie musieli się o nic martwić.

Nie znamy konkretnej daty startu Starship. Możemy się także spodziewać, że pierwszy lot komercyjny rakiety odbędzie się trochę później, niż zapowiedział przedstawiciel firmy. SpaceX ma to do siebie, że lubi przekładać daty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także