Sony znów pozwane o Blu‑ray

Sony znów pozwane o Blu-ray

04.06.2007 14:00, aktual.: 04.06.2007 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Certicom - kanadyjska firma specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu kryptografii - złożyła pozew przeciwko koncernowi Sony. Przedmiotem sporu są dwa opatentowane przez Certicom rozwiązania, które japońska firma miała nielegalnie wykorzystać w swoich produktach obsługujących standard Blu-ray.

Sprawa dotyczy technologii kryptograficznych zaimplementowanych do systemu AACS ( Advanced Access Content System ), który wykorzystywany jest do zabezpieczania przed nieautoryzowanym kopiowaniem materiałów zapisanych na płycie Blu-ray. Certicom domaga się od Sony zapłacenia odszkodowania ( jego wysokości nie podano ) oraz wykupienia odpowiednich licencji - w przeciwnym razie koncern Sony ma natychmiast wstrzymać sprzedaż produktów wykorzystujących sporne technologie. Chodzi tu m.in. o płyty BD z grami i filmami, odtwarzacze Blu-ray oraz konsolę PlayStation 3.

Co więcej, kanadyjska firma twierdzi, że jej rozwiązania bezprawnie wykorzystano także podczas tworzenia systemu Digital Transmission Content Protection ( DTCP ) - korzystają z niego urządzenia obsługujące standard Sony i.LINK ( m.in. komputery z serii Vaio, telewizory HDTV oraz niektóre odtwarzacze DVD ). Również w tym przypadku Certicom zamierza domagać się wykupienia licencji i zrekompensowania strat.

Warto wspomnieć, że niespełna tydzień temu podobny pozew przeciwko Sony złożyła kalifornijska firma Target Technology - japońskiemu koncernowi zarzucono w nim, iż nielegalnie korzysta z opatentowanych rozwiązań TT. Spór dotyczy patentów związanych z płytami Blu-ray przeznaczonymi dla konsoli PlayStation 3. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście "Sony: pozew o Blu-ray" - http://www.pcworld.pl/news/111773.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)