Sony wprowadza do oferty "organiczny" telewizor

01.10.2007 11:30, aktual.: 01.10.2007 11:40

Koncern Sony zaprezentował w przeddzień rozpoczęcia targów CEATEC pierwszy telewizor wykorzystujący technologię OLED, który dostępny będzie w sprzedaży. Model XEL-1 wyposażony jest w 11-calowy panoramiczny wyświetlacz, potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 960 x 540 pikseli i trafi do sklepów w grudniu.

Sam wyświetlacz ma zaledwie 3 mm grubości - czyli zdecydowanie mniej niż ekrany LCD czy PDP. Jest to możliwe dzięki temu, że panel OLED nie wymaga podświetlenia ( wykonano go bowiem z materiału elektroluminescencyjnego, który sam emituje światło ). Urządzenie wyposażone jest w złącze HDMI, wbudowany tuner cyfrowy, a także porty Ethernet oraz USB. Telewizor mierzy 287 x 253 x 140 mm i waży ok. 2 kg.

Produkt Sony nie jest pierwszym stworzonym telewizorem OLED - wcześniej podobne urządzenia prezentowały już inne japońskie firmy. XEL-1 będzie jednak pierwszym, który trafi do sklepów - wcześniej oglądać mogliśmy jedynie prototypy, które z różnych względów ( np. ceny lub złożoności procesu produkcyjnego ) nigdy nie trafiły do masowej produkcji. Co ważne, wyświetlacze OLED mają szereg przewag nad ekranami LCD czy PDP - są od nich cieńsze, oferują obraz lepszej jakości ( wyższy kontrast, większą częstotliwość odświeżania ) oraz większe kąty widzenia.

Przedstawiciele Sony informują, że żywotność wyświetlacza zastosowanego w telewizorze XEL-1 sięga 30 tys. godzin ( co pozwolić ma np. na oglądanie telewizji przez 8 godzin dziennie przez 10 lat ). Urządzenie dostępne będzie od 1 grudnia w cenie ok. 1740 USD - na początku będzie je można kupić tylko w Japonii ( nie wiadomo na razie, czy i kiedy firma wprowadzi je na inne rynki ). W pierwszej fazie produkcji koncern planuje wytwarzać ok. 2 tys. telewizorów OLED miesięcznie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)