Sony NEX‑C3 - najmniejszy i najlżejszy aparat na świecie

Sony NEX-C3 - najmniejszy i najlżejszy aparat na świecie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

08.06.2011 15:34, aktual.: 23.09.2011 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy aparat Sony α NEX-C3 jest najmniejszym i najlżejszym aparatem cyfrowym z wymienną optyką w swojej klasie. Oferowany w kilku stylowych wersjach kolorystycznych aparat NEX-C3 ma nową obudowę, której górna część jest wykonana z metalu. Ograniczenie wymiarów wewnętrznej elektroniki pozwoliło na zmniejszenie wagi aparatu do 225g - czyli o niemal 6% w porównaniu z modelem NEX-3

Efektywna rozdzielczość dużego przetwornika obrazu Exmor APS HD CMOS wzrosła do 16,2 megapiksela, co zapewnia czystość wykonywanych fotografii i nagrywanych filmów HD 720p. Przetwornik obrazu nie ustępuje wielkością swoim odpowiednikom z lustrzanek cyfrowych.

Zaawansowane ustawienia obrazu w aparacie NEX-C3 są łatwo dostępne nawet dla osób, które nie znają się na specjalistycznym żargonie fotografików. Nowy system obsługi Photo Creativity zastępuje terminy techniczne, takie jak przysłona, wartość ekspozycji czy balans bieli, bardziej przyjaznymi i intuicyjnymi: nieostrość tła, jasność i kolor.

Obraz
© (fot. Sony)

Nie ma też potrzeby przeszukiwania mnóstwa opcji w menu, ani odgadywania ich wpływu na kompozycję: wystarczy obrócić pokrętło sterujące z tyłu aparatu, by efekt wyboru określonego ustawienia został natychmiast odzwierciedlony na ekranie. Dla uzyskania ciekawszych wyników można łączyć ze sobą dwa lub większą ilość efektów.

Nowością są również dostępne w aparacie efekty zdjęciowe. Obejmują one częściowy kolor, zdjęcie retro, kolorowanie (Pop Colour), obraz czarno-biały o dużym kontraście, posteryzację, technikę high key i aparat-zabawkę. Nowy tryb gładkiej skóry pozwala na usunięcie zmarszczek i przebarwień ze skóry portretowanych osób.

Aparat jest wyposażony w uchylny wyświetlacz Xtra Fine LCD 7,5 cm z technologią TruBlack, która zapewnia duży kontrast obrazu oraz głębokie odcienie czerni. Producent zapewnia, że wyświetlany obraz jest dobrze widoczny nawet w pełnym słońcu.

Aparat NEX-C3 został również wyposażony w obsługę zaawansowanych technologii Sony, opartych na przetwarzaniu wielu klatek. Tryb 3. Sweep Panorama umożliwia rejestrację rozległych panoram, przeznaczonych do wyświetlenia na telewizorze 3D. Automatyczny tryb HDR wykorzystuje serię trzech zdjęć do uchwycenia na jednej klatce szczegółów z głębokich cieni albo intensywnych świateł. Na podobnej zasadzie działają tryby zdjęć z ręki o zmierzchu oraz korekcji drgań, które łączą sześć klatek w jeden obraz odznaczający się minimalnym poziomem szumów lub maksymalną ostrością ruchomych obiektów.

Jak twierdzi Sony, dzięki większej energooszczędności jedno ładowanie akumulatora aparatu wystarcza do wykonania 40. zdjęć - przeszło 20% więcej niż w aparatach NEX-5/NEX-3.

Nowy obiektyw do makrofotografii 30 mm z mocowaniem E i akcesoria

Nowy obiektyw z mocowaniem E - SEL30M3. - jest obecnie najlżejszym na świecie (138 g) obiektywem do makrofotografii przeznaczonym do aparatów z wymienną optyką i umożliwiającym odwzorowanie w skali 1:1. Minimalna odległość robocza tego obiektywu o ogniskowej 30 mm i maksymalnej przysłonie F3,5 wynosi zaledwie 2,4 cm, co znakomicie ułatwia wykonywanie szczegółowych zbliżeń małych obiektów, takich jak kwiaty i owady. Mimo niezwykle małych wymiarów, obiektyw SEL30M35 zawiera jedną soczewkę ze szkła ED i trzy soczewki asferyczne. Powinny one zapewnić bardzo dobre parametry optyczne, ograniczoną do minimum aberrację oraz dużą ostrość i kontrast nawet przy brzegach kadru. Producent zapewnia również, że obiektyw wyróżnia się cichym i płynnym działaniem automatyki ostrości, zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów HD. Jest dostarczany z osłoną obiektywu.

Lampa błyskowa HVL-F20S

Sprzedawana oddzielnie, nowa lampa HVL-F20. jest dopasowana funkcjonalnie i stylistycznie do aparatów ze stopką akcesoriów typu Smart. Dzięki zasilaniu bezpośrednio z aparatu, lampa ma bardzo małe wymiary i wagę. Liczba przewodnia lampy wynosi 20 metrów (przy 50 mm i ISO 100). Znaczna moc błysku, połączona z możliwością regulacji ustawienia głowicy pozwala na uzyskanie portretów i typowych ujęć z naturalnie wyglądającymi efektami błysku wypełniającego i oświetlenia światłem odbitym.

Rozszerzona oferta dopasowanych akcesoriów obejmuje nowy pokrowiec na korpus / osłonę obiektywu, torbę, paski i zestawy akcesoriów.

Aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów NEX-5, NEX-3 do wersji 04

20 czerwca zostanie wydana aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów NEX-5, NEX-3. Jej zainstalowanie pozwoli użytkownikom na korzystanie z takich samych efektów zdjęciowych, jak w aparacie NEX-C3. Kolejnym dodatkiem będzie ułatwiająca uzyskanie żądanej ostrości funkcja wyróżniania fragmentów obrazu, na które jest nastawiona ostrość. Zarejestrowani użytkownicy będą mogli za darmo pobrać najnowszą aktualizację wewnętrznego oprogramowania aparatów NEX-5, NEX-3 do wersji 04 od 20 czerwca ze strony producenta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)