Sony Ericsson rezygnuje z Symbiana

Sony Ericsson rezygnuje z Symbiana

28.09.2010 16:08, aktual.: 28.09.2010 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Producent telefonów komórkowych Sony Ericsson nie będzie produkował modeli z systemem operacyjnym Symbian. Informację taką jako pierwszy podał dyrektor technologiczny koncernu Jan Uddenfeldt jednemu ze szwedzkich magazynów technologicznych, a została ona potwierdzona także przez rzecznika prasowego firmy Alda Liguoriego, który udzielił wypowiedzi agencji Bloomberg.

Nokia zakupiła Symbiana w 200. roku, zakładając następnie Symbian Foundation. W jej szeregach poza Sony Ericssonem znaleźli się tak znaczący producenci jak Motorola, LG i Samsung. Jednak oprócz Nokii Sony Ericsson był ostatnim producentem smartfonów, który wytwarzał urządzenia z Symbianem na pokładzie. Wszyscy pozostali (tak jak i teraz SE) przesiedli się na Androida, a Samsung dodatkowo zaczął rozwijać własny system operacyjny bada.

Obraz

Na razie większość smartfonów działa na bazie Symbiana, lecz konkurencja ze strony iPhone'a, BlackBerry'ego i Androida szybko może zmienić tę sytuację. Obecnie najlepszymi wynikami sprzedaży z najsilniejszą tendencją wzrostową mogą pochwalić się urządzenia z Androidem, podczas gdy sprzedaż smartfonów z Symbianem rośnie znacznie wolniej niż rynek w ujęciu ogólnym; w związku z tym udziały Symbiana systematycznie spadają.

Wynika z tego, że już tylko Nokia będzie sprzedawać smartfony z Symbianem na pokładzie. Aktualną wersją systemu jest Symbian 2. Zapowiedziano też pierwsze urządzenia z Symbianem 3 – spóźnioną w stosunku do wcześniejszego harmonogramu Nokię N8 oraz trzy kolejne modele. Jednocześnie Nokia współpracuje z Intelem nad systemem MeeGo, który powinien działać na urządzeniu będącym następcą N8.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)