Sony DSC-RX1: pełnoklatkowy aparat kompaktowy! Lustrzanka w mikro obudowie

Sony DSC‑RX1: pełnoklatkowy aparat kompaktowy! Lustrzanka w mikro obudowie

Sony DSC-RX1: pełnoklatkowy aparat kompaktowy! Lustrzanka w mikro obudowie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
12.09.2012 12:32, aktualizacja: 10.12.2012 16:06

Sony Cyber Shot DSC-RX1 to pierwszy na świecie aparat kompaktowy z pełnoklatkowym (35 mm) przetwornikiem obrazu o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela. Oznacza to, że matrycę jaką do tej pory montowano w lustrzankach umieszczono w niewielkim aparacie kompaktowym. Z matrycą współpracuje stałoogniskowy obiektyw Carl Zeiss Sonnar T 35 mm F2 z trybem makro do fotografowania z odległości od 20 cm. Zakres czułości aparaty zawiera się w przedziale ISO od 100 do 25 600. Waga aparatu to zaledwie 482g.

Konstrukcja
Sony CyberShot™. RX1 jest znacznie mniejszy i lżejszy niż którakolwiek z istniejących pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Mimo to, pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości zdjęć, będącej dotąd domeną profesjonalnych lustrzanek. Integracja korpusu z obiektywem ma według Sony zapewnić wzajemne dopasowanie matrycy i elementów optycznych, co ma skutkować wysoką jakością zdjęc nawet na obrzeżach kadru.

Zastosowana w RX1 matryca Exmor CMOS o wielkości pełnej klatki filmu małoobrazkowego (35mm) jest przeszło dwukrotnie większa od matryc APS-C. Duża efektywna rozdzielczość (24,3 megapiksela) powinna dać możliwość wiernego odwzorowania drobnych szczegółów i subtelnych faktur. Pełnoklatkowa matryca cechuje się ponadto szerokim zakresem dynamicznym i zdolnością do uchwycenia bogatej kolorystyki obrazu. Czułość ISO z przedziału od 10. do 25 600 można dodatkowo: obniżyć w trybie rozszerzonym do ISO 50; powiększyć do ISO 102400 dzięki wieloklatkowej redukcji szumów.

Obiektyw aparatu Sony RX1 ma nową konstrukcję optyczną z zaawansowaną soczewką asferyczną (Advanced Aspherical —. AA), która umożliwia miniaturyzację bez pogorszenia parametrów optycznych ani rozdzielczości. Duży, wynoszący F2 maksymalny otwór 9-listkowej przysłony kołowej daje możliwość uzyskania nieostrych fragmentów obrazu (efekt bokeh), jaki znamy z lustrzanek. Na tubusie obiektywu znajduje się ponadto pierścień trybu makro, służący do wykonywania szczegółowych zdjęć w zbliżeniu, z odległości do 20cm. Do nastawiania ostrości i przysłony można użyć dedykowanych pierścieni na obiektywie. Do całości można także dokupić osobny wizjer optyczny.

Zastosowany w aparacie procesor obrazu BIONZ, umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych w pełnej rozdzielczości w tempie do 5 klatek na sekundę. Procesor pozwala także na zapis danych w 14-bitowym formacie RAW.

Bez zoomu optycznego, ale z zoomem
Sony twierdzi, iż dzięki technologii By Pixel Super Resolution, a aparacie RX1. powiększanie obrazu nie spowoduje obniżenia rozdzielczości, a uzyskiwana jakość zdjęć będzie nawet lepsza niż przy użyciu standardowego zoomu cyfrowego. To bardzo ciekawe i odważne stwierdzenie Sony… Aparat ma również funkcję inteligentnego telekonwertera, która kadruje środkowy fragment obrazu z matrycy, powiększając go w skali 1,4x lub 2x.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Tryby manualne i filmy
Użytkownicy RX1 otrzymają do dyspozycji pełny zestaw trybów ręcznego wyboru ustawień, a z przodu aparatu umieszczono specjalne pokrętło, podobne do występującego w lustrzankach. U góry korpusu znajdują się natomiast pokrętła kompensacji ekspozycji i wyboru trybu pracy. Na obudowie umieszczono również przyciski: funkcji użytkownika i blokady AEL.

Aparat wyposażono znaną już z niektórych konstrukcji Sony funkcję MF Assist, która powiększa fragment obrazu, by ułatwić precyzyjne korekty ostrości. Można także skorzystać z zapożyczonej ze sprzętu profesjonalnego funkcji Peaking, która wyróżnia na ekranie ostre fragmenty obrazu. Chcąc uzyskać jeszcze większą dokładność nastawiania ostrości, można dokupić dedykowany wizjer elektroniczny. W uzyskaniu optymalnego wyglądu ujęć pomagają takie funkcje jak automatyka HDR, optymalizacja zakresu dynamicznego (DRO) czy bracketing (ekspozycji, DRO lub balansu bieli).

Sony RX1 rejestruje filmy Full HD w różnych, progresywnych trybach zapisu, w tym 50p/60. i 25p/24p. Ten ostatni nadaje scenom wygląd zbliżony do materiału z kamery używanej do produkcji kinowych. Przy nagrywaniu filmów, aparat pozwala na wybór pełnego zestawu trybów ekspozycji PASM.

Sony RX1 będzie dostępny w Europie od grudnia 2012r. Ceny jeszcze nie podano.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)