Sony Cyber-shot RX100 III - aparat z wysuwanym wizjerem

Sony Cyber-shot RX100 III - aparat z wysuwanym wizjerem

Sony Cyber-shot RX100 III - aparat z wysuwanym wizjerem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
08.08.2016 13:08

Seria aparatów Cyber-shot RX100 powiększa się o nowy model. Aparat RX100 III posiada zmodernizowany, niewymienny obiektyw i szybki procesor obrazu. Jego wyposażenie obejmuje wysuwany wizjer OLED Tru-Finder z powłoką ZEISS T oraz odchylany o 180 stopni ekran LCD.

Seria aparatów Cyber-shot RX100 powiększa się o nowy model. Aparat RX100 III posiada zmodernizowany, niewymienny obiektyw i szybki procesor obrazu. Jego wyposażenie obejmuje wysuwany wizjer OLED Tru-Finder z powłoką ZEISS T oraz odchylany o 180 stopni ekran LCD.

Aparat wyposażony został w obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T 2. – 70 mm F1,8-2,8, który cechuje się większą niż w poprzednich modelach jasnością i szerszym kątem widzenia. Można nim utrwalać sceny od rozległych krajobrazów po portrety. Przy największej ogniskowej maksymalny otwór przysłony wynosi F2,8, co pozwala na tworzenie wyraźnego kontrastu między fotografowanym obiektem a miękko rozmytym tłem. Jasny obiektyw ma jeszcze jedną zaletę: umożliwia „zamrożenie” ruchu obiektów przez skrócenie czasu migawki. W bardzo intensywnym oświetleniu albo w celu podkreślenia ruchu płynącej wody itp. można natomiast skorzystać z filtra neutralnie szarego 1/8, który zmniejsza ilość światła wpadającego do obiektywu o odpowiednik 3 stopni przysłony.

Kolejnym elementem wyposażenia, który pojawił się w modelu RX10. III, jest wysuwany wizjer OLED Tru-Finder. Umożliwia on fotografowanie aparatem trzymanym przy oku i zapewnia jasny, kontrastowy podgląd sceny. Do pokrycia powierzchni optycznych wizjera wykorzystano powłokę ZEISS T. Zmniejsza ona poziom refleksów, a obraz staje się wyraźniejszy także w rogach kadru. Automatyczne przełączanie wyświetlania między wizjerem a monitorem zapewnia czujnik zbliżenia oka.

RX10. III korzysta z przetwornika CMOS Exmor R typu 1,0 wykonanego w technologii BSI.Duże wymiary matrycy, której efektywna rozdzielczość wynosi 20,1 megapiksela, mają fundamentalne znaczenie dla uzyskania miękkiego, atrakcyjnie wyglądającego rozmycia tła na filmach i fotografiach.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Uzupełnienie matrycy stanowi procesor obrazu Sony BIONZ X. Jego duża wydajność pozwoliła na wprowadzenie takich rozwiązań, jak technologia reprodukcji szczegółów, która nadaje naturalny wygląd delikatnym fakturom, technologia osłabiania dyfrakcji, poprawiająca wygląd obrazu przy mocno przymkniętej przysłonie, czy strefowa redukcja szumów, dbająca o czystość w ciemniejszych fragmentach fotografii i filmów.

Procesor umożliwił także wprowadzenie nowych funkcji filmowania. Model RX10. III jest pierwszym produktem z rodziny Cyber-shot, który obsługuje format XAVC S, oparty na profesjonalnym standardzie XAVC. Oznacza to możliwość zapisu filmów Full HD przy przepływności do 50 Mb/s. W rezultacie nawet nagrania szybkich akcji odznaczają się minimalnym poziomem deformacji i zakłóceń. Format XAVC S umożliwia też zapis materiału HD w tempie 100 kl./s.

Nowy aparat jest pierwszym modelem z serii RX100. w którym połączono technologię analizy klatek z 5-kierunkowym systemem stabilizacji. Takie rozwiązanie zwiększa stabilność nawet przy filmowaniu w czasie chodzenia.

Z myślą o posiadaczach telewizorów 4. w aparacie wprowadzono funkcję reprodukcji fotografii w formacie 4K. Do przesyłania obrazów o wysokiej rozdzielczości można wykorzystać łącze HDMI lub Wi-Fi.

Mimo niewielkich wymiarów urządzenie jest wyposażone w wyjście „czystego”. sygnału HDMI, które można wykorzystać do zapisu materiału Full HD na zewnętrznym urządzeniu nagrywającym. Wyświetlanie wzoru „zebry” na ekranie LCD i w wizjerze umożliwia natomiast identyfikację najjaśniejszych fragmentów sceny, a funkcja nagrywania filmu w dwóch formatach pozwala na równoczesny zapis niedużych plików MP4 i wysokiej jakości plików AVCHD/XAVC S.

Kolejną nowością jest szerszy niż w poprzednich modelach zakres kątów nachylenia 3-calowego ekranu. Obecnie można go obrócić o 180. w górę. Elementem zwiększającym wygodę użytkowania są również technologie NFC i Wi-Fi.

Doświadczeni użytkownicy z pewnością docenią bogatsze możliwości ręcznego kształtowania wyglądu obrazu. Aparat pozwala na przypisanie wybranej funkcji do nowego przycisku Custom i do kółka sterującego. Aby ułatwić sobie wybieranie często używanych funkcji, można także spersonalizować działanie pierścienia sterującego i przycisku funkcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)