Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu. Problemy Azji

Gęsty smog, unoszący się nad prowincją Pendżab i znaczną częścią Indii jest widoczny z kosmosu. Można go obserwować na zdjęciach satelitarnych NASA.

Smog w Nowym Delhi
Smog w Nowym Delhi
Źródło zdjęć: © GETTY | Hindustan Times

12.11.2024 06:29

Azja mierzy się z intensywnymi zanieczyszczeniami powietrza. Jak przekazała Polska Agencja Prasowa, powołując się na CNN, nad Pakistanem i Indiami mamy do czynienia z wyjątkowo gęstym smogiem. W Pakistanie osiągnął on alarmujący poziom, co potwierdzają zdjęcia satelitarne NASA. Zanieczyszczenie powietrza rozciąga się na prowincję Pendżab oraz duże obszary Indii, wykraczając poza stolicę Delhi.

CNN podkreśla, że w niektórych miejscach stężenie pyłu PM2,5 jest ponad 110 razy wyższe od bezpiecznego poziomu określonego przez Światową Organizację Zdrowia. Tak wysokie wartości stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców regionu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Smog a zgony dzieci

Abdullah Fadil z UNICEF w Pakistanie ostrzega, że smog zagraża zdrowiu 11 milionów dzieci. "Podwojenie i potrojenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu będzie miało niszczycielskie skutki, szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży" – alarmuje. Już wcześniej zanieczyszczenie powietrza było odpowiedzialne za 12 proc. zgonów dzieci poniżej piątego roku życia w kraju.

Rząd Pakistanu zarządził obowiązkowe noszenie masek, ale, jak zauważa agencja AP, nakaz ten jest często ignorowany. Władze kraju szukają sposobu na rozwiązanie problemu smogu. Możliwe, że zdecydują się na sztuczne wywołanie deszczu, który miałby poprawić stan powietrza.

Do 17 listopada zamknięto szkoły i instytucje rządowe. W piątek władze prowincji zamknęły na dziesięć dni parki, muzea, ogrody zoologiczne i miejsca historyczne w 18 dystryktach, w celu zachęcenia ludzi do pozostania w domach do czasu, aż jakość powietrza ulegnie poprawie. Od poniedziałku zakazano organizowania wydarzeń na świeżym powietrzu, w tym imprez sportowych i festiwali. Ograniczono także godziny otwarcia sklepów i targów, mając nadzieję na zmniejszenie liczby osób opuszczających domy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)