Ciało człowieka może ruszać się jeszcze rok po śmierci. Odkrycie zaskoczyło badaczy

Ciało człowieka może ruszać się jeszcze rok po śmierci. Odkrycie zaskoczyło badaczy

Ciało człowieka może ruszać się jeszcze rok po śmierci. Odkrycie zaskoczyło badaczy
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
09.04.2021 05:36, aktualizacja: 09.04.2021 17:18

Co dzieje się z człowiekiem po śmierci? Australijska naukowiec Alyson Wilson przypadkowo dokonała mrożącego krew w żyłach odkrycia. Wedle jej badań, ciało człowieka porusza się podczas procesu rozkładania. I takie zjawisko może trwać nawet przez rok.

Wydawać by się mogło, że naukowcy od dawna wiedzą już wszystko o tym, co dzieje się z naszym ciałem po śmierci. Z tego względu odkrycie dokonane przez Alyson Wilson może wydawać się mało istotne, ale nie traćcie czujności. Jak czytamy w portalu agencji AFP, poruszanie się ciała może dezinformować osoby przeprowadzające sekcje zwłok. A więc odkrycie Wilson może pomóc w lepszym identyfikowaniu osób zaginionych, których nie dało się powiązać z niezidentyfikowanymi zwłokami.

Odkrycia dokonano po tym, jak Wilson sfilmowała ciało dawcy za pomocą kamery. Kobieta pracuje w tzw. "farmie ludzkich ciał" zwanej jako Australian Facility for Taphonomic Experimental Research (AFTER). Dokładna lokalizacja tego miejsca nie jest znana.

Alison filmowała zwłoki w 30-minutowych odstępach podczas trwającego 17-miesięcy badania."Zaobserwowaliśmy, że ramiona nie leżące przy ciele, po pewnym czasie znajdywały się przy jego boku" - mówiła Wilson dla ACB News.

Wilson ma nadzieję, że jej eksperyment pomoże teraz zawęzić liczbę zaginionych osób, które można powiązać z niezidentyfikowanym zwłokami. Lepsze zrozumienie sekcji zwłok może również pomóc w zmniejszeniu nieprawidłowej przyczyny śmierci lub błędnej interpretacji miejsca przestępstwa.

Naukowcy zbadali również na nowo aktywność mózgu człowieka po zgonie. Do niedawna badacze byli zgodni, że mózg obumiera w ciągu 2-3 sekund. To sprawia ogromny problem lekarzom, którzy starają się przeprowadzić przeszczep głowy człowieka. Nowe badania dostarczają jednak kolejnych teorii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (313)