Smartfony zagrożeniem dla sieci korporacyjnych?

Smartfony zagrożeniem dla sieci korporacyjnych?

Smartfony zagrożeniem dla sieci korporacyjnych?
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
16.03.2011 14:15, aktualizacja: 16.03.2011 15:25

Smartfony oferują wiele korzyści, ale ich poziom zabezpieczeń stawia pod znakiem zapytania ochronę infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw

Jeszcze kilka lat temu, smartfony były używane głównie przez wyższą kadrę zarządzającą. Obecnie są narzędziem komunikacji dla szerokiego grona pracowników, umożliwiającym m.in. dostęp do korporacyjnej sieci, odbiór i wysyłanie e-maili, lokalizację miejsca spotkania biznesowego, czy przechowywania służbowych informacji.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Aktualnie firmy najczęściej wymagają, żeby pracownicy logując sie do sieci korporacyjnej spoza biura korzystali z VPN, która zapewnia bezpieczny transfer danych. Niestety, nie mamy obecnie podobnego, uniwersalnego rozwiązania dla smartfonów ze względu na ograniczenia techniczne urządzeń. W efekcie powszechne jest, że pracownicy korzystają z sieci za pomocą smartfona, ale odbywa się to kosztem bezpieczeństwa firmowych danych.

Smartfony są dobrym narzędziem służącym do ataków na firmowe sieci. Cyberprzestępcy szukają słabego punktu, znajdują sposób jak go wykorzystać, a następnie rozsyłają złośliwe oprogramowanie i spam, kradną poufne dane, czy infekują korporacyjne sieci wykorzystując je jako botnety. Największe zagrożenie pojawia się w momencie synchronizowania zainfekowanego smartfona ze służbowym komputerem. Urządzenie zachowuje się wówczas jak koń trojański, za pośrednictwem którego następuje zarażenie całej sieci firmowej.

Zdarza się również, że wirusy są przenoszone z komputera do smartfona. Przykładem może być robak SymbOS/Zitmo.A!tr, który poradził sobie nawet z metodą podwójnej autoryzacji dostępu do danych, wykorzystywaną m.in. przez banki.

Badania prowadzone w Niemczech pokazują, że wystarczy mniej niż 6 minut, by włamać się do smartfona chronionego hasłem. Niektórzy używają bardziej zaawansowanych metod ochrony w postaci specjalnego oprogramowania zabezpieczającego albo szyfrując karty pamięci telefonów. Rozwiązania te zabezpieczają dane wyłącznie w przypadku kradzieży urządzenia przez zwykłego kieszonkowca.

Cyberprzestępcom natomiast zależy na przechwyceniu informacji, które znajdują się w systemie telefonu. Co ważne, nie potrzebują mieć fizycznego dostępu do urządzenia, aby je zdobyć. Szukają luk albo wykorzystują triki inżynierii społecznej, aby skłonić użytkowników smartfonów do instalacji złośliwych kodów.

Jak minimalizować zagrożenia mobilne:
• Zainstaluj filtry antywirusowe w punktach styku sieci korporacyjnej ze smartfonami (np. punkty dostępowe WiFi)
• Wybieraj dostawców telefonii komórkowych, którzy filtrują ruch w swoich sieciach aby usuwać złośliwe oprogramowanie zapewniając bezpieczeństwo abonentom
• Korzystaj z rozwiązań bezpieczeństwa firm, których produkty są dedykowane mobilnym sieciom
• Sprawdzaj billingi i zwracaj uwagę na wszelkie odstępstwa od normy - to często pierwszy symptom infekcji
• Uświadom pracowników w zakresie bezpiecznego korzystania ze smartfonów: - na bieżąco aktualizuj oprogramowanie
- nie otwieraj SMS/MMS z nieznanych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki
- unikaj wykorzystywania smartfona do przeglądania stron WWW nie związanych ze sprawami służbowymi
- poproś administratora o doradztwo w zakresie potrzebnych aplikacji, nigdy nie instaluj programów, których nie potrzebujesz albo nie znasz ich źródła pochodzenia
- aktywuj połączenia do przesyłu danych takie, jak Bluetooth tylko w tym momencie kiedy są one Ci potrzebne, a potem je wyłączaj
- upewnij się czy jesteś w stanie zdalnie usunąć ze smartfona poufne dane w przypadku jego kradzieży
- używaj protokołu TLS do szyfrowania przesyłanych plików

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)