ycipk-15k5ue

Smartfony i aparaty na Komunię. Sprzęt, którym zrobisz dobre zdjęcia

Dawniej z całą pewnością można było powiedzieć, że smartfony nie mają szans w starciu z aparatami kompaktowymi. Z biegiem czasu granica między nimi coraz bardziej się zacierała, aż teraz trudno jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Doskonałej jakości zdjęcia za przyzwoitą cenę
Doskonałej jakości zdjęcia za przyzwoitą cenę (flickr.com, Fot: Harshit Sekhon)
ycipk-15k5ue

Wybierając komunijny prezent dla pociechy, warto zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie praktyczny smartfon, czy aparat, który robi doskonałej jakości zdjęcia.

Mobilność i wygoda

ycipk-15k5ue

Obecnie większość z nas woli robić zdjęcia za pośrednictwem smartfona niż większego aparatu kompaktowego. Nic w tym dziwnego, komórka daje całkiem niezłe możliwości jeśli chodzi o robienie zdjęć, a poza tym zawsze masz ją pod ręką, w przeciwieństwie do aparatu, który rezerwujesz na specjalne okazje.

Producenci smartfonów inwestują w sprzęt o coraz lepszych parametrach, dzięki czemu możemy cieszyć się typowo fotograficznymi smartfonami, które nawet kilka lat po premierze potrafią zaskoczyć jakością zdjęć. Fotografie będą wyglądać niesamowicie zarówno na dysku, jak i w rodzinnym albumie. Ponadto smartfon można mieć zawsze przy sobie, w przeciwieństwie do aparatu.

Kolejną przewagą smartfona nad aparatem kompaktowym jest jego wszechstronność jeśli chodzi o obróbkę gotowych zdjęć. Rozmaite animacje, nakładki czy chociażby zrobienie prostej, sferycznej panoramy – to wszystko umożliwiają nawet podstawowe modele, podczas gdy próżno szukać ich w aparatach cyfrowych. Nie bez znaczenia jest również stały dostęp do sieci. Jednym przyciskiem będziesz w stanie publikować zdjęcia na serwisach społecznościowych lub dzielić się nimi ze znajomymi.

ycipk-15k5ue
Dobrej jakości smartfony w atrakcyjnych cenach Fotolia
Podziel się

Jakość i zoom

Przy wyborze cyfrówki można jednak od razu zauważyć różnicę w jakości zdjęć. Widać to szczególnie podczas robienia fotografii w scenerii nocnej, a także przy sporym przybliżeniu.
Pamiętaj, że matryca aparatu kompaktowego jest zdecydowanie większa niż ta umieszczona w smartfonie. Większość telefonów ma do dyspozycji matrycę o wielkości około 1/3 cala, podczas gdy te w kompaktach są nawet trzykrotnie większe. Większa matryca oznacza większe komórki światłoczułe i lepsze zdolności wyłapywania światła i bardziej wyraźne zdjęcia, zwłaszcza w nocy. Koniec z charakterystyczną dla mniejszych matryc "kaszą" na ciemnych tłach.

ycipk-15k5ue

Niewątpliwą zaletą kompaktów jest również jakość i długość obiektywu. W smartfonach zwykle nie stosuje się zoomu optycznego, zamiast niego mamy do dyspozycji zoom cyfrowy. Pierwszy polega na zmianie elementów optycznych wewnątrz obiektywu i w uproszczeniu działa tak, jak lornetka. Drugi rodzaj zoomu to przybliżenie cyfrowe – powiększeniu ulega fragment gotowego zdjęcia. Siłą rzeczy jakość przybliżonej fotki może pozostawiać wiele do życzenia.

Polub WP Tech
ycipk-15k5ue
ycipk-15k5ue
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-15k5ue