Smartfony: 5 największych wad i zalet

Smartfony: 5 największych wad i zalet
Źródło zdjęć: © WP.PL

16.11.2012 | aktual.: 06.03.2017 13:15

Smartfony mają zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Ci drudzy z pewnością są zdania, że telefon powinien służyć tylko do dzwonienia i SMS-owania. Patrząc na najnowsze telefony, funkcje te zeszły raczej na drugi plan.

Smartfony mają zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Ci drudzy z pewnością są zdania, że telefon powinien służyć tylko do dzwonienia i SMS-owania. Patrząc na najnowsze telefony, funkcje te zeszły raczej na drugi plan.

Teraz liczy się, który ma szybszy procesor, więcej rdzeni, lepszy aparat i lepsze aplikacje. Jeśli wciąż wahasz się, czy zmienić swoją wysłużoną słuchawkę na telefon z przedrostkiem "smart", zapoznaj się z ich największymi wagami i zaletami.

1 / 11

Za: bogactwo funkcji

Obraz
© Thinkstockphotos

Zaleta: smartfon potrafi zastąpić wiele urządzeń

Współczesne telefony komórkowe to prawdziwe kombajny. Są bardzo praktyczne, ponieważ potrafią zastąpić wiele urządzeń. Do niedawna, aby zrobić dobre zdjęcie, nagrać film w wysokiej rozdzielczości, zeskanować dokument, trafić do celu bez mapy czy przeglądać internet potrzebowaliśmy osobnych sprzętów. Dzisiaj, posiadając nowoczesnego smartfona, często nie potrzebujemy już aparatu cyfrowego, kamery, skanera , nawigacji czy nawet komputera. Wszystko to zostało zamknięte w jednym urządzeniu o stosunkowo niewielkich rozmiarach, które możemy nosić zawsze przy sobie. Dzisiejsze smartfony działają w oparciu o zaawansowane systemy operacyjne, a specyfikacją przewyższają możliwości nie jednego komputera.

sw/jg/sw

2 / 11

Przeciw: słaba bateria

Obraz
© Thinkstockphotos

Wada: baterie smartfonów zapewniają tylko jeden dzień pracy

Pamiętacie czasy, kiedy telefony komórkowe ładowało się co kilkanaście dni? Niestety odeszły one już w niepamięć. Na przestrzeni ostatnich kilku lat producenci telefonów komórkowych zdążyli nas przyzwyczaić do ładowania telefonu codziennie. Kto zapomni o podłączeniu na noc swojego urządzenia do ładowarki, następnego dnia będzie miał problem. Duże, jasne ekrany dotykowe o wysokiej rozdzielczości, wielordzeniowe procesory i szybka transmisja danych bezlitośnie drenują akumulatory smartfonów. Każdy, nawet najnowszy model smartfona, na który wydaliśmy grubo ponad 2 tys. złotych, w wyniku intensywnej pracy potrafi się rozładować zaledwie po kilku godzinach. Niestety na razie musimy zaakceptować taki stan rzeczy, albo zrezygnować z wszystkich dobrodziejstw, jakie oferują zaawansowane komórki. Czekamy z niecierpliwością na rewolucję w dziedzinie baterii.

3 / 11

Za: duży ekran dotykowy

Obraz
© Thinkstockphotos

Zaleta: ekrany dotykowe współczesnych smartfonów są bardzo wygodne

Każdy współczesny smartfon posiada duży ekran dotykowy. Wyścig producentów wciąż trwa. Od niedawna możemy cieszyć się ekranami HD, na których poszczególne piksele są upchnięte tak ciasno, że nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem. To sprawia, że obraz jest niezwykle ostry i idealnie nadaje się do przeglądania internetu oraz multimediów.

Ekrany dotykowe, w które były wyposażone telefony sprzed kilku lat, były słabe. Opornie reagowały na dotyk i nie zapewniały precyzji. Technologia pojemnościowa sprawiła, że obsługa telefonu za pomocą ekranu dotykowego jest czystą przyjemnością.

4 / 11

Przeciw: gabaryty

Obraz
© Thinkstockphotos

Wada: wszystkie topowe smartfony są duże

Smartfony potrafią skutecznie odstraszyć swoimi rozmiarami. O ile producenci cały czas prześcigają się, który zrobi najsmuklejszą słuchawkę, trudno im wypracować idealny kompromis pomiędzy przekątną ekranu a wielkością urządzenia. Apple twierdzi, że mu się to udało i ani myśli pakować do iPhone'a ekran większy niż 4 cale. Dla niektórych to za mało, jednak konstrukcje wyposażone w 4,3-calowe lub większe ekrany nie gwarantują wygody. Ich obsługa jedną ręką jest utrudniona, co dla wielu użytkowników jest nie do zaakceptowania.

5 / 11

Za: aplikacje mobilne

Obraz
© Thinkstockphotos

Zaleta: aplikacje mobilne zmieniają telefon w szwajcarski scyzoryk

Aplikacje to jedna z największych zalet smartfonów. Dzięki niej każdego smartfona możemy zmienić w prawdziwy szwajcarski scyzoryk tak, aby spełniał tysiące rozmaitych funkcji. Od poziomicy czy suwmiarki, przez rozkład jazdy i program TV, do skanera, a nawet latarki. Jeśli właśnie wpadłeś na pomysł, w jaki sposób twój telefon mógłby jeszcze bardziej ułatwić ci życie, pewnie jest już na to aplikacja lub dwie. Sklepy Google Play, App Store i Windows Store oferują setki tysięcy użytecznych aplikacji, a wiele z nich jest za darmo.

6 / 11

Przeciw: skomplikowana obsługa i wirusy

Obraz
© Thinkstockphotos

Wada: współczesne smartfony nie lubią nieświadomych użytkowników

Zaawansowane systemy operacyjne sprawiają, że początkującym użytkownikom obsługa smartfona może przysporzyć kłopotów. Korzystanie z podstawowych funkcji, takich jak dzwonienie i wysyłanie czy odbieranie wiadomości, nie powinno sprawiać nikomu problemów. Jednak smartfony oferują setki rozmaitych, mniej lub bardziej zaawansowanych funkcji i usług dodatkowych, w których czasem trudno się połapać. Ponadto czuły ekran dotykowy sprawia, że przez przypadek można wywołać jedną z nich.

Zagrożeniem są również wirusy, które przez nieodpowiedzialną obsługę smartfona mogą przysporzyć nam problemów i wykraść nasze prywatne dane, które później zostaną użyte przeciwko nam.

7 / 11

Za: znakomite gry

Obraz
© Thinkstockphotos

Zaleta: smartfony to konsole przenośne z prawdziwego zdarzenia

Współczesne telefony posiadają układy składające się z wielordzeniowych procesorów i akceleratorów graficznych, które odciążają jednostkę główną podczas przetwarzania skomplikowanych scen w grach. Wszystko to jest wspierane szybką pamięcią liczoną w gigabajtach. Jeśli dodamy do tego system operacyjny, otrzymujemy wydajny kieszonkowy komputer, który idealnie nadaje się do gier. Wirtualne półki w sklepach z aplikacjami mobilnymi aż uginają się od pozycji zapierających dech w piersiach. Wspaniała grafika 3D i dynamiczne sceny w połączeniu z jasnym ekranem wyświetlającym ostry jak brzytwa obraz gwarantują znakomitą rozrywkę, którą możemy się cieszyć zawsze i wszędzie.

8 / 11

Przeciw: wysoka cena

Obraz
© Thinkstockphotos

Wada: smartfony są zwyczajnie za drogie

Niestety, aby stać się posiadaczem topowego smartfona, często trzeba wydać grubo ponad 2 tys. złotych. Dla wielu to bariera nie do pokonania. W tej sytuacji pozostaje zdecydować się na tańsze, ale co za tym idzie, znacznie uboższe urządzenie z innej półki cenowej. Można też wybrać starszy, flagowy model, który bardzo często nadal jest świetny. Niestety w wielu przypadkach producenci zaprzestają aktualizowania oprogramowania, przez co nie będziemy mogli cieszyć się wieloma usprawnieniami udostępnionymi w ramach nowszej wersji systemu operacyjnego.

9 / 11

Za: dostęp do internetu

Obraz
© Thinkstockphotos

Zaleta: możesz być online cały czas

Wszystkie smartfony oferują łączność z internetem i to na wiele różnych sposobów. Transmisja danych w technologii HSPA zapewnia dostęp do sieci gdziekolwiek jesteśmy (o ile pozwala na to zasięg operatora), a połączenie Wi-Fi pozwala szybko ściągnąć nawet duże ilości danych. Duży ekran dotykowy zapewnia wygodę podczas przeglądania sieci, a skrzynki poczty elektronicznej, komunikatory i aplikacje serwisów społecznościowych pozwalają pozostać w kontakcie ze znajomymi praktycznie przez cały czas. Internet w smartfonie z pewnością docenia młodzież. Możesz siedzieć w internecie ile chcesz, a rodzice nie powiedzą ci, że jesteś uzależniony od komputera.

10 / 11

Przeciw: koszty użytkowania

Obraz
© Thinkstockphotos

Wada: Musisz wykupić pakiet internetowy

Internet w smartfonie działa szybko, ale jest drogi. Jeśli nie wykupiliśmy pakietu internetowego, opłata za transmisję danych może zrujnować nasz budżet. Warto o tym pamiętać. Jednak coraz częściej operatorzy wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i oferują przyjazne abonentom usługi, które sprawią, że surfowanie w sieci staje się czystą przyjemnością.

Przykładowo, sieć Orange wprowadzi usługę, która nie narazi nas na ponoszenie wysokich opłat za transfer danych poza pakietem. Chroni ona nawet tych abonentów, którzy nie zdecydowali się na wykupienie pakietu internetowego. Za połączenia z siecią zapłacimy maksymalnie 20 zł. Po naliczeniu tej opłaty internet spowolni, a za dalsze korzystanie z mobilnego internetu nie zapłacimy ani grosza.

11 / 11

Podsumowanie

Obraz
© WP.PL

Wady smartfonów:
- słabe baterie
- gabaryty
- skomplikowana obsługa i wirusy
- wysoka cena
- dodatkowe koszty za pakiet internetowy

Zalety smartfonów:
- bogactwo funkcji
- duże ekrany dotykowe
- mnóstwo aplikacji
- znakomite gry
- wygodny dostęp do internetu

Nie da się ukryć, że pomimo wad, smartfony znacznie ułatwiają codzienne życie. Choć trudno jest nam zaakceptować ich słabe strony, godzimy się przymknąć na nie oko. Mocne strony smartfonów potrafią przysłonić ich niedociągnięcia, dlatego na co dzień wybieramy właśnie takie telefony. Jednak wciąż czekamy na coraz lepsze urządzenia, a w szczególności na "wzmocnione" baterie.

sw/jg/sw

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (297)