Smartfon - wróg czy przyjaciel kobiety? Za co Polki kochają i nienawidzą swojego smartfona

Smartfon - wróg czy przyjaciel kobiety? Za co Polki kochają i nienawidzą swojego smartfona10.12.2015 10:31
Smartfon - wróg czy przyjaciel kobiety? Za co Polki kochają i nienawidzą swojego smartfona
Źródło zdjęć: © Tanay Mondal / CC

Dzięki smartfonowi Polki efektywniej pracują i spędzają wolny czas. Rzadziej kupują prasę i oglądają mniej telewizji. Jednocześnie kobiety zaczynają zauważać negatywny wpływ posiadania telefonu na jakość relacji rodzinnych, a także na własną niezależność. Co piąta posiadaczka smartfona uważa, że poświęca mu zbyt dużo czasu.

Westwing Home & Living we współpracy z firmą badawczą PMR przeprowadził badanie, w którym zapytał Polki, jaki mają stosunek do swojego smartfona. Niemal połowa badanych uważa, że dzięki niemu może efektywniej pracować i spędzać wolny czas. Co druga posiadaczka smartfona przyznała, że odkąd ma telefon, rzadziej kupuje prasę, a 36 proc. ankietowanych ogląda mniej telewizji niż kiedyś.

– Smartfon stał się prawdziwym oknem na świat. Powoli i skutecznie wypiera prasę, bo w przeciwieństwie do gazet daje dostęp do najnowszych wiadomości i poszukiwanych informacji w dowolnym czasie i miejscu. Smartfony przenikają wszystkie aspekty życia codziennego – od zakupów, przez pracę, kończąc na kontakcie z drugim człowiekiem. To wszystko sprawia, że telefon stał się kobietom tak bliski. Smartfon to ich pomocnik, przyjaciel, partner – mówi Przemysław Kowalewski, dyrektor zarządzający Westwing Home & Living na Europę Środkową.

Polki traktują swój smartfon jak „przedłużenie ręki”. Jednocześnie wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Westwing Home & Living pokazują, że aż 7 na 10 posiadaczek smartfona denerwuje się, kiedy ich rozmówca zerka na telefon podczas spotkania towarzyskiego, a ponad połowa badanych (59 proc.), gdy zdarza się to w trakcie spotkania o charakterze biznesowym. Co więcej, kobietom przeszkadza, gdy taka sytuacja ma miejsce nawet sporadycznie – przyznaje się do tego odpowiednio 44 i 42 proc. badanych.

– Przechodzenie między sytuacją osobistą, czy wręcz intymną, jaką jest korzystanie ze smartfona, na sytuację publiczną, jaką jest przebywanie w towarzystwie osoby korzystającej z telefonu komórkowego w czasie spotkania, rozmowy, etc. wyraźnie pokazuje, jak bardzo punkt widzenia zmienia się w zależności od sytuacji, w jakiej jesteśmy. Zżycie się ze smartfonem daje złudne poczucie posiadania czapki niewidki – wchodzę w swój intymny świat i mnie nie ma, nikomu nie przeszkadzam – mówi Marcin Rzepka, Partner w PMR.

Polki zaczynają zauważać, że inteligentny telefon ma też swoją ciemną stronę. Potrafi uzależniać jak narkotyk i – przewrotnie – niszczyć relacje międzyludzkie. Jedna na pięć użytkowniczek smartfona przyznaje, że rodzina i znajomi zwracają uwagę na to, iż poświęca mu zbyt dużo czasu, a 12 proc. ankietowanych jest zdania, że przez smartfon cierpią ich relacje rodzinne. Wyniki badania pokazują także, że niemal co 4 badana ma poczucie, że korzysta z urządzenia zbyt często.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)