Smartfon - wróg czy przyjaciel kobiety?

Smartfon - wróg czy przyjaciel kobiety?

Smartfon - wróg czy przyjaciel kobiety?
Źródło zdjęć: © Marjan Lazarevski / CC
16.12.2015 12:42, aktualizacja: 16.12.2015 15:22

Dzięki smartfonowi Polki efektywniej pracują i spędzają wolny czas. Rzadziej kupują prasę i oglądają mniej telewizji. Jednocześnie kobiety zaczynają zauważać negatywny wpływ posiadania telefonu na jakość relacji rodzinnych, a także na własną niezależność. Co piąta posiadaczka smartfona uważa, że poświęca mu zbyt dużo czasu.

Westwing Home & Living, we współpracy z firmą badawczą PMR, przeprowadził badanie, w którym zapytał Polki, jaki mają stosunek do swojego smartfona. Niemal połowa badanych uważa, że dzięki niemu może efektywniej pracować i spędzać wolny czas. Co druga posiadaczka smartfona przyznała, że odkąd ma telefon rzadziej kupuje prasę, a 36 proc. ankietowanych ogląda mniej telewizji niż kiedyś.

- Smartfon stał się prawdziwym oknem na świat. Powoli i skutecznie wypiera prasę, bo w przeciwieństwie do gazet daje dostęp do najnowszych wiadomości i poszukiwanych informacji w dowolnym czasie i miejscu. Smartfony przenikają wszystkie aspekty życia codziennego - od zakupów, przez pracę, kończąc na kontakcie z drugim człowiekiem. To wszystko sprawia, że telefon stał się kobietom tak bliski. Smartfon to ich pomocnik, przyjaciel, partner - mówi Przemysław Kowalewski, dyrektor zarządzający Westwing Home & Living na Europę Środkową.

Polki traktują swój smartfon jak "przedłużenie ręki". Jednocześnie wyniki badania pokazują, że aż 7 na 10 posiadaczek smartfona denerwuje się, jak ich rozmówca zerka na telefon podczas spotkania towarzyskiego, a ponad połowa badanych (59 proc.), gdy zdarza się to w trakcie spotkania o charakterze biznesowym. Co więcej, kobietom przeszkadza, gdy taka sytuacja ma miejsce nawet sporadycznie - przyznaje się do tego odpowiednio 44 i 42 proc. badanych.

- Przechodzenie między sytuacją osobistą, czy wręcz intymną, jaką jest korzystanie ze smartfona na sytuację publiczną, jaką jest przebywanie w towarzystwie osoby korzystającej z telefonu komórkowego w czasie spotkania, rozmowy, etc. wyraźnie pokazuje jak bardzo punkt widzenia zmienia się w zależności od sytuacji, w jakiej jesteśmy. Zżycie się ze smartfonem daje złudne poczucie posiadania czapki niewidki - wchodzę w swój intymny świat i mnie nie ma, nikomu nie przeszkadzam - mówi Marcin Rzepka, Partner w PMR.

Polki zaczynają zauważać, że inteligentny telefon ma też swoją ciemną stronę. Potrafi uzależniać jak narkotyk i - przewrotnie - niszczyć relacje międzyludzkie. Jedna na pięć użytkowniczek smartfona przyznaje, że rodzina i znajomi zwracają uwagę na to, iż poświęca mu zbyt dużo czasu, a 12 procent ankietowanych jest zdania, że przez smartfon cierpią ich relacje rodzinne. Wyniki badania dowodzą także, że niemal co 4 badana ma poczucie, że korzysta z urządzenia zbyt często.

Smartfony zdominowały nasze codzienne życie. Jeszcze do niedawna telefony służyły do wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów. Obecnie dzięki nim odbieramy pocztę, płacimy rachunki, zamawiamy jedzenie, robimy zakupy, oglądamy filmy i czytamy. To są czynności, które zawsze absorbowały nasz czas. Obecnie dzięki jednemu urządzeniu możemy zrealizować je wszystkie. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem jest oszczędność czasu i wygoda, zagrożeniem może być alienacja od otaczającego świata. Jeśli jednak zachowamy zdrowy rozsądek, uzyskamy dostęp do wspaniałego świata możliwości.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Tak wygląda HTC One X9

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)