Smartfon na celowniku przestępców - jak zabezpieczyć swoje urządzenie mobilne?

Strona głównaSmartfon na celowniku przestępców - jak zabezpieczyć swoje urządzenie mobilne?
30.06.2016 11:17
Smartfon na celowniku przestępców - jak zabezpieczyć swoje urządzenie mobilne?
Źródło zdjęć: © Fotolia

Smartfon to w dzisiejszych czasach bezcenne urządzenie. Nie chodzi tu zresztą o koszt samego sprzętu, a przede wszystkim o dane, które na nim trzymamy. Nie pozwólmy, by w ich posiadanie wszedł złodziej!

W różnego rodzaju aplikacjach przechowujemy obecnie bezcenne dane. Są wśród nich informacje o nas, ale i dokumenty firmowe, a nawet dostęp do naszego rachunku bankowego. Bardzo ważne jest więc właściwe zabezpieczanie smartfona, by w razie jego utraty, dostępu do naszych danych nie uzyskała nieuprawniona do tego osoba. Pamiętajmy –. zabezpieczenie danych na smartfonach powinno stać się dla nas tak naturalne, jak zamykanie mieszkania, gdy je opuszczamy. Sposobów by to zrobić, jest bardzo dużo. Warto to robić, bo dziś telefon to nie tylko urządzenie do odbierania i wykonywania połączeń. Przykładowo, w Orange nasz telefon dzięki nowoczesnym technologiom może stać się naszym portfelem i kartą płatniczą, która połączona jest z naszym rachunkiem bankowym. To ogromna wygoda, ale też sygnał, że o bezpieczeństwo telefonu powinniśmy zadbać tak samo, jak o bezpieczeństwo naszego portfela, kluczy do mieszkania, czy karty płatniczej.

Czy rejestracja kart poprawi bezpieczeństwo? Co jeszcze zyskamy?

Przede wszystkim, i jest to absolutna podstawa dla każdego użytkownika smartfona, powinno się zablokować wyświetlacz telefonu, aby potrzebne było wykonanie konkretnej czynności do jego odblokowania i dalszego używania. Producenci telefonów oferują tutaj mnóstwo możliwości, by nikt nie mógł usprawiedliwiać się, mówiąc, że traci przez tę jedną czynność bezcenny czas.

I tak mamy możliwość zabezpieczenia smartfona zwykłym PIN-em lub „szlaczkiem”. rysowanym na ekranie. Możemy także wybrać zdjęcie, na którym trzeba będzie dotknąć odpowiednich miejsc, by odblokować telefon, a nawet skorzystać z możliwości odblokowywania urządzenia własną twarzą – poprzez skierowanie na nią kamerki urządzenia. Nowsze urządzenia posiadają nawet czytnik linii papilarnych. Wystarczy do niego przyłożyć palec ręki, by odblokować sprzęt.

W smartfonach możemy także skorzystać z darmowej usługi, która pozwala wyświetlić na mapie lokalizację urządzenia, a w razie konieczności całkowicie je zablokować lub zdalnie wymazać z niego dane. Możemy także zdefiniować liczbę nieprawidłowych prób odblokowania smartfona, po których nastąpi wymazanie wszystkich plików. Takie możliwości znajdziemy chociażby w kultowym iPhonie.

Warto także rozważyć zainstalowanie odpowiedniej aplikacji podnoszącej bezpieczeństwo. Kosztują one w granicach kilkunastu złotych, a pozwalają nie tylko zablokować ekran smartfona, ale nawet automatycznie robić zdjęcia osób, które wpisują niewłaściwe hasło czy uzyskać listę wszystkich wykonywanych połączeń. Pozwalają również ustawić określoną wiadomość, która nakieruje uczciwego znalazcę na właściciela smartfona. Każda z aplikacji oferuje nieco inne możliwości, więc łatwo wybrać taką, która w pełni będzie nam odpowiadała.

Po kupieniu nowego urządzenia powinno się także zrobić jeszcze jedną rzecz - spisać jego unikatowy numer identyfikacyjny, tak zwane IMEI. Dostęp do niego uzyskamy w każdym urządzeniu po wpisaniu na klawiaturze *#06#. W razie odnalezienia smartfona pozwala ono potwierdzić, kto jest jego właścicielem. Do tego koniecznie zarejestruj swój numer telefonu u operatora. Ta opcja pozwala nie tylko rozszerzyć zakres dostępnych dla ciebie usług –. np. otrzymywać szczegółowe rachunki i oferty skrojone pod twoje potrzeby, ale także daje gwarancję, że nasz numer telefonu i nasza karta SIM są powiązane bezpośrednio z nami. Jeśli pozostają anonimowe, to takie same pozostaną w rękach przestępców, a my nikomu nie udowodnimy, że taki nasz numer telefonu należy do nas.

Artykuł powstał we współpracy z Orange.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)