Służby będą mogły nas inwigilować bez nakazu sądu?

Służby będą mogły nas inwigilować bez nakazu sądu?

Służby będą mogły nas inwigilować bez nakazu sądu?
Źródło zdjęć: © Photographee.eu - Fotolia.com
12.08.2015 09:11, aktualizacja: 12.08.2015 11:09

Silny sprzeciw organizacji pozarządowych, zastrzeżenia Trybunału Konstytucyjnego, obiekcje generalnego inspektora ochrony danych osobowych, prokuratora generalnego i Biura Analiz Sejmowych mogą zdać się na nic. Z informacji, do których dotarła Rzeczpospolita wynika, że rząd ma zamiar zaakceptować projekt ustawy, która znacznie ułatwi naszym służbom specjalnym i organom ścigania dostęp do naszych danych.

Jeśli projekt rzeczywiście zostanie uchwalony, pozwoli on dziesięciu służbom (w tym ABW, CBA, kontroli skarbowej i policji) na dostęp do naszych danych telekomunikacyjnych bez konieczności uzyskania na to zgody od sądu. Funkcjonariusze służb będą mogli sprawdzić m.in informacje dotyczące wykazu naszych połączeń, informacji o lokalizacji telefonu i nasze dane osobowe.

Zamiast zgody od sądu, projekt zakłada tzw "kontrolę następczą" - oznacza to tyle, że co pół roku służby będą musiały wysłać do sądu sprawozdanie podsumowujące ich działania i na tej podstawie, sąd będzie mógł wyrywkowo sprawdzić, czy rzeczywiście "podsłuch" w danej sprawie był uzasadniony. Inna procedura obowiązywać będzie tylko osoby pracujące w zawodach zaufania publicznego: lekarzy, dziennikarzy i prawników.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że projekt ten jest niekonstytucyjny, a Biuro Analiz Sejmowych ostrzega z kolei, że kontrola służb będzie w tym względzie czysto teoretyczna i iluzoryczna. MSW oczywiście żadnego z tych problemów nie widzi. W powstającym w Ministerstwie stanowisku znalazło się nawet zdanie, które brzmi "projekt wpisuje się w założenia demokratycznego państwa prawa".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)