Służbowy laptop do prywatnych celów. To groźne dla firmy!

Służbowy laptop do prywatnych celów. To groźne dla firmy!09.10.2012 15:14
Służbowy laptop do prywatnych celów. To groźne dla firmy!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Wielu użytkowników nie dostrzega różnicy między informacjami osobistymi a związanymi z pracą i często przechowuje je razem na swoim urządzeniu.

Z badania wynika, że 2. proc. posiadaczy laptopów wykorzystuje swoje urządzenia mobilne do pracy. Korzystanie z prywatnego laptopa, który nie posiada skutecznej ochrony przed cyberzagrożeniami, jak również z laptopa firmowego do celów prywatnych, może spowodować wyciek poufnych danych firmowych. W przypadku złamania zabezpieczeń i infekcji, prywatne urządzenie wykorzystywane do pracy może spowodować problemy w całej sieci korporacyjnej.

Odwrotna sytuacja - gdy komputer firmowy jest używany w domu - zdarza się rzadziej (w przypadku 1. proc. ankietowanych), jest jednak równie groźna dla danych firmowych. Podobnie jest w przypadku urządzeń mobilnych: około jedna trzecia respondentów wykorzystuje nowoczesne smartfony oraz tablety zarówno do celów zawodowych, jak i prywatnych. Trend ten jest szczególnie widoczny w przypadku użytkowników smartfonów Blackberry - 26 proc. osób, które zakupiły sprzęt tej firmy, używa go do pracy, natomiast 18 proc. urządzeń firmowych jest również wykorzystywanych do celów prywatnych. Główny wniosek jest taki, że do przechowywania i przetwarzania informacji firmowych wykorzystywany jest cały wachlarz urządzeń - od komputerów stacjonarnych po telefony komórkowe.

Jakie zatem dane firmowe są zagrożone? Według O+K Research, 3. proc. właścicieli tabletów wykorzystuje swoje urządzenia do przechowywania korespondencji związanej z pracą, a 20 proc. respondentów trzyma na nich dane niezbędne do uzyskania zdalnego dostępu do lokalnej sieci firmowej. 19 proc. użytkowników smartfonów przechowuje hasła do firmowego serwera pocztowego w pamięci swojego telefonu. W przypadku 14 proc. respondentów, dane przechowywane na takich urządzeniach obejmują loginy i hasła umożliwiające zdalny dostęp do firmowej sieci VPN. Oczywiście, w razie infekcji, zgubienia lub kradzieży takich urządzeń, znajdujące się na nich informacje mogą stać się cennym łupem dla oszustów i szkodliwych użytkowników.

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)