Słuchawki elektrostatyczne Stax - niesamowita jakość dźwięku

Słuchawki elektrostatyczne Stax - niesamowita jakość dźwięku

Słuchawki elektrostatyczne Stax - niesamowita jakość dźwięku
10.03.2009 10:54, aktualizacja: 10.03.2009 11:08

Stax przedstawia purystyczne, ale przenośne, słuchawki elektrostatyczne do słuchania w ruchu. Co prawda to truizm, ale jeśli się dobrze przyjrzymy, odkryjemy, że przemysł audio ma coś do zaoferowania prawie każdemu. Wydaje się jednak, że zasilane bateryjnie słuchawki elektrostatyczne do iPoda czy innego przenośnego odtwarzacza to raczej dość ekstremalne potwierdzenie tej zasady. Oferuje je Stax, japońska firma odpowiedzialna za zapoczątkowanie technologii słuchawek elektrostatycznych.

Obraz

Stax przedstawia purystyczne, ale przenośne, słuchawki elektrostatyczne do słuchania w ruchu - SR-001 Mk II. Co prawda to truizm, ale jeśli się dobrze przyjrzymy, odkryjemy, że przemysł audio ma coś do zaoferowania prawie każdemu. Wydaje się jednak, że zasilane bateryjnie słuchawki elektrostatyczne do iPoda czy innego przenośnego odtwarzacza to raczej dość ekstremalne potwierdzenie tej zasady. Oferuje je Stax, japońska firma odpowiedzialna za zapoczątkowanie technologii słuchawek elektrostatycznych.

Stax SR-00. Mk II to słuchawkowy klejnot. Pałąk zbudowany jest z lekkiej, stalowej obręczy, osłoniętej skórą w celu rozłożenia (minimalnego) nacisku. Same słuchawki, zamontowane na obrotowych uchwytach, są małe i lekkie, chociaż trochę większe niż większość tych przeznaczonych do przenośnych odtwarzaczy. Przetworniki są otwarte (ale zabezpieczone perforowaną tylną płytką), a dźwięk jest wysyłany poprzez krótką owalną tubę, którą wkłada się do zewnętrznego ucha. Uszczelnienie jamy bębenkowej jest konieczne do poprawnej reprodukcji basu, a uzyskiwane jest za pomocą wymiennych polimerowych uszczelek, dopasowujących się kształtem do ucha.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Staksy są wyposażone w miniaturowy, płaski, sześcioprzewodnikowy kabel, który przesyła dźwięk i zasilanie polaryzujące. Dołączony zasilacz (każde słuchawki elektrostatyczne muszą go mieć) ma rozmiary średniego dysku twardego i jest wyposażony w diodę sygnalizującą zasilanie, gałkę służącą do włączenia i regulacji głośności, 3,5mm gniazdo stereo oraz przewód połączeniowy dla standardowych gniazd słuchawkowych lub wyjść phono dowolnego odtwarzacza lub wzmacniacza.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU
SR-00. na początku trochę uwierają, ale gdy uszczelki dopasują się do kształtu kanału usznego, szybko przestają przeszkadzać, a dźwięki zewnętrzne są tylko lekko stłumione. Dzięki zmyślnej konstrukcji zadziwiająco niewiele pisków kojarzonych z takimi konstrukcjami dociera do osoby siedzącej obok. Nie starano się uzyskać możliwie najgłębszego i pełnego basu. Stax stawia tutaj na jakość, ale odnosi się wrażenie, że firma trochę z tym przesadziła i w praktyce nie zaszkodzi nieco podbić niskie tony (opcja zazwyczaj dostępna w odtwarzaczu). Faktycznie, rozciągnięcie basu jest dość dobre, ale trudno nie zauważyć jego przesadnie szczupłego charakteru, który prowadzi do suchej, dość twardej prezentacji.

Z kolei wysokie tony są czyste, otwarte i dobrze rozciągnięte, a średnica gładka i wielowarstwowa. Słychać masę szczegółów, dźwięk nie gra tak bardzo „w głowie”. jak w przypadku innych słuchawek. W efekcie ogólny balans jest prawie idealny i pozwala na pewne wsparcie w zakresie dolnej oktawy lub trochę większym. Staksy okazały się bardzo dobre w odsłuchu długiego, trudnego materiału, którego normalnie unika się na przenośnym odtwarzaczu. Z drugiej strony szczelne słuchawki douszne nigdy nie są całkowicie wygodne podczas długiego użytkowania.

Obraz
© (fot. Stax)

Wzmocnienie jest wystarczające dla większości gniazd słuchawkowych. W przypadku słuchania w samolocie możliwe jest wzmocnienie zagłuszające hałas kabiny, ale powoduje to szybkie wyczerpanie baterii. Żywot pary baterii AA/MN1500 zamiast pięciu czy sześciu godzin jest wówczas znacznie krótszy.
Oczywiście SR-00. Mk II są drogie, ale iPody też nie są zbyt tanie. Przy zastosowaniu bezstratnej kompresji mamy odpowiednią receptę na rewolucję audio. Są to najlepsze słuchawki do odtwarzaczy przenośnych, jakie słyszeliśmy.

*WERDYKT DŹWIĘK * MOŻLIWOŚCI * BUDOWA JAKOŚĆ/CENA **

ZA
Oryginalna próba wyciągnięcia muzyki z przenośnych odtwarzaczy do poziomu high-endu. Z dobrym, bezstratnym źródłem mogą zapewnić fantastyczny dźwięk.

PRZECIW
Pracujący na bateriach zasilacz to dodatkowe pudełko i zwiększona waga przenośnego zestawu do słuchania. Bas mógłby być głębszy. Drogie (choć inaczej być nie może) jak na przenośne słuchawki.

PODSUMOWANIE
Jeśli stwierdzimy, że czas potraktować iPoda poważnie, SR-00. Mk II to najlepszy sposób, by uzyskać dobre brzmienie, nawet jeśli kosztują tyle samo, co sam odtwarzacz. Staksy są niepowtarzalne!

OCENA OGÓLNA **

Produkt: Stax SR-001 Mk II
ROodzaj: Zasilane bateryjnie słuchawki elektrostatyczne

Cena ok. 1.700 zł

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)