Słońce się zmienia, GPS‑y mogą mieć problemy

Słońce się zmienia, GPS-y mogą mieć problemy
Źródło zdjęć: © IDG

13.01.2008 12:00, aktual.: 14.01.2008 11:43

Kilka dni temu na Słońcu pojawiła się charakterystyczna plama. Zdaniem naukowców z NASA rozpoczął się kolejny, 24. cykl słoneczny, który może negatywnie wpłynąć na działanie GPS-ów i telefonii komórkowej.

Cykl słoneczny trwa średnio 11 lat. W tym czasie nasza centralna gwiazda oscyluje między aktywnością bardzo niską i bardzo wysoką.

Dla wykorzystywanej przez człowieka elektroniki szczególnie niekorzystna jest duża aktywność słoneczna. Wysokoenergetyczne cząstki nie docierają co prawda do powierzchni Ziemi, ale ich wpływ jest tu odczuwalny: mogą spowodować zakłócenia w działaniu satelitów GPS i restarty komputerów znajdujących się w samolotach.

Wywołana przez nie lawina naładowanych partykuł będzie miała również bezpośredni wpływ na stabilność połączeń realizowanych za pomocą technologii GSM.

Obraz
© Zaobserwowana plama słoneczna (fot. IDG)

Żyjemy w okresie ciszy

Po raz ostatni wysoką aktywność słoneczną zanotowano w latach 2000-2002. Od tego czasu nasza gwiazda centralna była wyjątkowo spokojna - naukowcy już wcześniej ostrzegali - http://www.pcworld.pl/news/100292.html, że jest to okres, kiedy urządzenia do nawigacji GPS zyskały wyjątkową popularność. Kolejne maksimum ma się przydarzyć w latach 2011-2012.

Wato zajrzeć: "NASA Satellites Capture Start of New Solar Cycle - http://www.physorg.com/news119271347.html" ( w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)