Ślązacy i Poznaniacy rekordowo tracili dane

Ślązacy i Poznaniacy rekordowo tracili dane
Źródło zdjęć: © Kroll Ontrack

24.09.2010 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet o 250% wzrosła liczba zapytań o odzyskanie danych cyfrowych z województw, które ucierpiały z powodu trudnych warunków pogodowych panujących tego lata.

Jak wynika z analiz specjalistów, użytkownicy prywatni i firmy z sześciu województw Polski w miesiącach czerwiec –. sierpień zgłaszali zapytania do laboratorium zdecydowanie częściej w porównaniu do okresów, w których nie występowały ekstremalne warunki pogodowe. Wśród użytkowników komputerów i innego sprzętu elektronicznego najwięcej zapytań nadeszło z województwa śląskiego, gdzie wzrost wyniósł niemal 250 procent.

Obraz
© (fot. Kroll Ontrack)

Wśród pozostałych województw, z których nadesłanych zostało najwięcej zapytań, były województwa: wielkopolskie (wzrost 22. proc.), dolnośląskie (wzrost 197 proc.), podkarpackie (wzrost 152 proc.), lubelskie (wzrost 141 proc.) i łódzkie (wzrost 96 proc.). Na podstawie informacji od użytkowników, wzrosty te w większości miały bezpośredni związek z tegoroczną powodzią.

Jak wskazują specjaliści, wzrost nie odnosił się jedynie do zapytań o możliwość odzyskania danych. Wśród firm, które zdecydowały się na odzyskanie danych w laboratorium w okresie letnim specjaliści zanotowali 32-procentowy wzrost próśb o odzyskanie danych w trybie przyspieszonym i ekspresowym (w takich przypadkach specjaliści pracują nad przypadkiem do skutku, przez 2. godziny na dobę). Zdaniem ekspertów może to świadczyć m.in. o tym, że z powodu uszkodzenia urządzeń cyfrowych w okresie letnim (w szczególności serwerowni firmowych), utracone zostały kluczowe dane przedsiębiorstw, bez których funkcjonowanie firmy było utrudnione bądź, w niektórych sytuacjach, niemożliwe.

Analizy Kroll Ontrack wskazują, że w zdecydowanej większości przypadków zapytania o odzyskania danych związane było z twardymi dyskami komputerowymi. W związku ze wzrostem sprzedaży urządzeń przenośnych, wiele zapytań odnosiło się także do telefonów komórkowych (m.in. smartfonów) oraz pendrive’ów i odtwarzaczy mp3. Te dane korespondują z całorocznymi statystkami utraty danych, w których ok. 90 procent danych traconych jest właśnie z dysków twardych.

Co roku w trakcie wakacji specjaliści największego laboratorium odzyskiwania danych w Polsce notują zwiększoną liczbę przypadków utraty danych związaną z podtopieniami wyładowaniami atmosferycznymi lub innym skutkami zjawisk pogodowych. Jednak jak przyznają, lato roku 201. było wyjątkowo trudne. W przeszłości specjaliści z katowickiego laboratorium odzyskiwali dane z komputerów i innego sprzętu cyfrowego nie tylko w Polsce, lecz także w Czechach, które ucierpiały z powodu powodzi w roku 2002.

_ Źródło: Kroll Ontrack _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)