SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2019]
Źródło zdjęć: © WP.PL
Piotr Urbaniak

27.08.2019 23:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Brazylii cały czas płoną lasy, a w Polsce IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia przed falą upałów i burz. Tak w telegraficznym skrócie przedstawiają się najważniejsze informacje z 27 sierpnia 2019 roku.

- Teraz temat nagle stał się medialny, zaczęli o nim pisać wszyscy, ale nieporównywalnie większe pożary Amazonii miały miejsce w 2005 i 2010 roku! Te pożary, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, powiedziałbym, że mieszczą się w normie - uspokaja podróżnik Maciej Tarasin w rozmowie z Wirtualną Polską.

Niezależnie od medialnej oceny tego zjawiska, fakt jest taki, że Brazylia ma problem. Ekologiczna tragedia trwa od 15 sierpnia. W tym czasie strażacy walczyli lub nadal walczą z 80 tys. pożarów. Kraje G7 zaoferowały pomoc finansową w wysokości 22 mln dol., jednak urzędujący prezydent Bolsonaro uznał tę ofertę za "atak na suwerenność kraju" i kategorycznie odmówił.

Zresztą, odmówił też francuskiemu prezydentowi Macronowi, który zaoferował wysłanie do pomocy wojska. A rozwiązania jak nie było, tak nie ma.

Fala burz i upałów w Polsce

Przechodząc na krajowy grunt, IMGW ostrzega przed falą burz i upałów w ostatnich dniach wakacji. To, jakby nie patrzeć, również wiąże się z pewnym zagrożeniem. Nie tak wielkoskalowym jak w Amazonii, ale jednak. Wystarczy sobie tylko przypomnieć o ostatnich wydarzeniach na Giewoncie, gdzie w wyniku uderzenia pioruna życie straciły cztery osoby.

Pilot na wakacjach

Odchodząc natomiast od tematów pogodowych, na uwagę zasługuje historia pilota, który jako pasażer leciał z Manchesteru na Maderę samolotem linii Jet2. Kapitan lotu zasłabł. Turysta musiał ratować sytuację. Wraz z nominalnym drugim pilotem poradzili sobie bardzo dobrze, bezpiecznie sadzając maszynę na lotnisku w Porto.

Z ciekawostek - w mazi ślimaka morskiego naukowcy odkryli związek, który zabija komórki rakowe. Sądzą, że to przełom w walce z nowotworami. Tymczasem po wypadku nuklearnym na poligonie w Rosji stwierdzono podwyższony poziom radioaktywności po tym, jak eksplodował silnik zasilany paliwem jądrowym. Eksperci badają sprawę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)