SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2019]27.08.2019 23:10
SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2019]
Źródło zdjęć: © WP.PL

W Brazylii cały czas płoną lasy, a w Polsce IMGW wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia przed falą upałów i burz. Tak w telegraficznym skrócie przedstawiają się najważniejsze informacje z 27 sierpnia 2019 roku.

- Teraz temat nagle stał się medialny, zaczęli o nim pisać wszyscy, ale nieporównywalnie większe pożary Amazonii miały miejsce w 2005 i 2010 roku! Te pożary, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, powiedziałbym, że mieszczą się w normie - uspokaja podróżnik Maciej Tarasin w rozmowie z Wirtualną Polską.

Niezależnie od medialnej oceny tego zjawiska, fakt jest taki, że Brazylia ma problem. Ekologiczna tragedia trwa od 15 sierpnia. W tym czasie strażacy walczyli lub nadal walczą z 80 tys. pożarów. Kraje G7 zaoferowały pomoc finansową w wysokości 22 mln dol., jednak urzędujący prezydent Bolsonaro uznał tę ofertę za "atak na suwerenność kraju" i kategorycznie odmówił.

Zresztą, odmówił też francuskiemu prezydentowi Macronowi, który zaoferował wysłanie do pomocy wojska. A rozwiązania jak nie było, tak nie ma.

Fala burz i upałów w Polsce

Przechodząc na krajowy grunt, IMGW ostrzega przed falą burz i upałów w ostatnich dniach wakacji. To, jakby nie patrzeć, również wiąże się z pewnym zagrożeniem. Nie tak wielkoskalowym jak w Amazonii, ale jednak. Wystarczy sobie tylko przypomnieć o ostatnich wydarzeniach na Giewoncie, gdzie w wyniku uderzenia pioruna życie straciły cztery osoby.

Pilot na wakacjach

Odchodząc natomiast od tematów pogodowych, na uwagę zasługuje historia pilota, który jako pasażer leciał z Manchesteru na Maderę samolotem linii Jet2. Kapitan lotu zasłabł. Turysta musiał ratować sytuację. Wraz z nominalnym drugim pilotem poradzili sobie bardzo dobrze, bezpiecznie sadzając maszynę na lotnisku w Porto.

Z ciekawostek - w mazi ślimaka morskiego naukowcy odkryli związek, który zabija komórki rakowe. Sądzą, że to przełom w walce z nowotworami. Tymczasem po wypadku nuklearnym na poligonie w Rosji stwierdzono podwyższony poziom radioaktywności po tym, jak eksplodował silnik zasilany paliwem jądrowym. Eksperci badają sprawę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)