SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [21.03.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [21.03.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [21.03.2020]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
22.03.2020 02:45

Pływające szpitale pomogą zwalczyć koronawirusa w USA. W Hiszpanii lekarze będą wybierać, kogo ratować. Naukowcy potwierdzają - koronawirus mutuje jak SARS.

Pływające szpitale - okręty USNS Mercy i USNS Comfort pomogą USA wygrać walkę z koronawirusem. Amerykańska Marynarka Wojenna udostępnia swojego gigantyczne statki, aby odciążyć tamtejsze placówki medyczne. Na każdym z nich może pracować nawet 1200 lekarzy.

USA to jeden z krajów, w którym potwierdzono największą ilość zarażeń koronawirusem. Tamtejsze władze wraz z lekarzami i wieloma innymi specjalistami robią wszystko, aby zahamować panującą pandemię. Kolejnym krokiem w celu skutecznej walki z niebezpiecznym wirusem SARS-CoV-2 ma być wspólna decyzja prezydenta Donalda Trumpa i Amerykańskiej Marynarki Wojennej. Dotyczy ona aktywowania dwóch potężnych statków szpitalnych.

W Hiszpanii lekarze będą wybierać, kogo ratować

Skala epidemii koronawirusa w Hiszpanii jest bardzo duża, dlatego lekarze będą musieli wybierać, kogo pokierują na oddział intensywnej terapii. Kryteriami są m.in. szansa przeżycia czy oczekiwana długość życia, ale także "wartość społeczna" osoby.

Jak donosi dziennik "El Mundo", w kontekście pacjentów w stanie krytycznym lub z innymi dodatkowymi patologiami, pierwszeństwo będą mieli ci, którzy potencjalnie odniosą większe korzyści z terapii.

Naukowcy potwierdzają - koronawirus mutuje jak SARS

Naukowcom udało się ustalić, jak szybko mutuje koronawirus z Wuhan i porównać go do tempa ewolucji wirusa grypy. Analizy potwierdzają, że stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19 jest możliwe.

Wbrew pierwszym przypuszczeniom badaczy, nie mamy do czynienia z dwoma różnymi szczepami koronawirusa z Wuhan. Najnowsze badania potwierdzają, że wirus mutuje, jednak dzieje się to w takim samym tempie, co w przypadku innych koronawirusów - SARS i MERS. A to oznacza, że zmiany zachodzą ok. 2-krotnie wolniej niż w przypadku wirusa grypy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)