SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [18.12.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [18.12.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [18.12.2019]
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
18.12.2019 22:19

Boeing wysyła pierwszą kapsułę załogową na ISS. Satelita technologiczny OPS-Sat w końcu na orbicie. NASA zaobserwowała zmiany na Słońcu. The Ocean Cleanup działa, Boyan Slat pokazuje pierwsze efekty i zapowiada nową markę. Wizzair wprowadza nową usługę. Duże ułatwienie dla pasażerów

Boeing ma zamiar wystrzelić swój statek kosmiczny Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną pod koniec tego tygodnia. Jest to misja o kluczowym znaczeniu, ponieważ NASA planuje wznowienie lotów załogowych w 2020 roku.

Tym razem na pokładzie Starliner znajdzie się Rosie – manekin, nazwany tak na cześć Rosie Riveter, ikony kampanii zachęcającej kobiety do pracy w fabryce amunicji podczas II wojny światowej.

Satelita technologiczny OPS-Sat w końcu na orbicie

To historyczna misja. Rakieta Sojuz-ST-A wyniosła na orbitę specjalne laboratorium do testów kosmicznych programów w "naturalnych" warunkach. Do startu misji przyczynili się Polacy, którzy od A do Z stworzyli "flight software", czyli pełne oprogramowanie.

Wstępny plan zakładał, że rakieta Sojuz-ST-A zostanie wyniesiona na orbitę 17 grudnia o 9:54 czasu polskiego. Miało to nastąpić w Gujanie Francuskiej przy wykorzystaniu kosmodromu Kouru. Przez błąd w elektronicznym systemie lot przełożono o dokładnie dobę.

NASA zaobserwowała zmiany na Słońcu

Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA zaobserwowało eksplozję magnetyczną, jakiej nigdy wcześniej nie widziano. Zdjęcia i wizualizacja zjawiska zostały zaprezentowane na wideo. Naukowcy widzieli już wyjątkowe zjawiska zachodzące w polu magnetycznym Słońca, znane jako połączenie magnetyczne. Jednak nigdy wcześniej tego typu zjawisko nie było wywoływane przez wybuch materii z powierzchni Słońca.

Te obserwacje są dowodem potwierdzającym teorię, której próbują dowieść badacze od ponad dziesięciu lat.

The Ocean Cleanup działa. Boyan Slat pokazuje pierwsze efekty i zapowiada nową markę

Widać pierwsze efekty działania projektu The Ocean Cleanup. 600-metrowa rura w kształcie litery "U" zebrała już 60 worków śmieci zebranych na oceanie. Informując o sukcesie, założyciel fundacji Boyan Slat poinformował, co zamierzają zrobić ze "zbiorami".

600-metrowa maszyna, wyglądająca jak zwykła rura, rozpoczęła pracę w październiku tego roku. Niestety szybko okazało się, że nie przynosi zamierzonych efektów. Po roku ciężkiej pracy Boyan Slat wreszcie poinformował, że maszyna działa jak należy.

Wizzair wprowadza nową usługę. Duże ułatwienie dla pasażerów

Linie lotnicze Wizzair wprowadziły nową usługę, która z pewnością spodoba się zapominalskim pasażerom. W systemie rezerwacyjnym pojawiła się opcja automatycznej odprawy. Za nowe udogodnienia trzeba będzie zapłacić symboliczną kwotę.

Dzięki nowej usłudze pasażerowie nie muszą już pamiętać o odprawie w 48-godzinnym okresie przed planowanym wylotem. Dodatkowym zmartwieniem nie będą także karty pokładowe, które zostaną wysłane na maila automatycznie po dokonaniu odprawy. Opcja wysyłania kart do podróżnych nie obejmuje rezerwacji powyżej 10 osób - w takim wypadku pasażerowie zostaną odprawieni, jednak karty będą musieli pobrać sami ze strony przewoźnika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)