Składanie swojego PC w 2020 roku. Na co zwrócić uwagę?
Samodzielne złożenie PC to prosty sposób na zbudowanie wydajnego komputera gamingowego lub przeznaczonego do użytku profesjonalnego. Pełna kontrola nad doborem podzespołów umożliwia dostosowanie go do indywidualnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. Na co zwrócić uwagę, gdy składa się PC w 2020 roku?
27.10.2017 | aktual.: 27.10.2020 13:39
Własna konfiguracja nie tylko dla gamerów
Złożenie komputera z samodzielnie wybranych podzespołów jest alternatywą dla zakupu gotowego PC. Decydują się na nią głównie gracze, którym zależy na maksymalnym podkręceniu mocy sprzętu. Własna konfiguracja PC jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku osoby, która potrzebuje komputera stacjonarnego do uruchamiania programów o większych wymaganiach sprzętowych. Ułatwieniem dla użytkowników preferujących samodzielne wybieranie poszczególnych podzespołów jest konfigurator
https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/.
Przed złożeniem PC powinno się zapoznać z aktualnie dostępnymi częściami oraz z planowanymi premierami nowych podzespołów. Koniec 2020 roku sprzyja okazjom cenowym, jednak już za kilka miesięcy na rynku pojawią się ciekawe części do PC. Osoby, którym spieszy się ze złożeniem komputera, mogą liczyć na spore oszczędności. Natomiast użytkownicy, którzy stawiają na maksymalną wydajność powinni wstrzymać się z konfiguracją PC do nowego roku.
Premiery, na które warto zaczekać
Już wkrótce na polskim rynku pojawią się wydajne procesory AMD Ryzen 5000. Seria, zgodnie z deklaracjami producenta, ma cechować się znacznie lepszą efektywnością energetyczną niż inne modele procesorów. Ulepszony 8-rdzeniowy układ z 32 MB pamięci podręcznej L3 osiąga współczynnik PCI wyższy o 19 proc. w stosunku do poprzedniej serii procesorów AMD, co jest największym skokiem w historii całej linii. Jeśli chce się zamontować w PC wydajny procesor, warto zaczekać na AMD Ryzen 5000.
Do I kwartału 2021 roku warto poczekać również w przypadku procesorów Intela. Intel wprowadzi na rynek układy z PCI-Express 4.0, które są dwukrotnie szybsze od układów z PCI-Express 3.0. Ponadto Intel zaproponuje nowe płyty główne oraz chipsety. Jeśli chodzi o dyski z oferty https://www.komputronik.pl/category/857/dyski.html lub karty graficzne, większość użytkowników już teraz znajdzie coś dla siebie. Na nową kartę graficzną mogą zaczekać gracze. Do sprzedaży niedługo trafi NVIDIA RTX 3090. Będzie to jeden z najmocniejszych układów na rynku, jednak jego cena przekroczy 7 tysięcy złotych. Zarówna ta karta, jak i inne tańsze karty graficzne znajdują się na https://www.komputronik.pl/category/1099/karty-graficzne.html.
Akcesoria dedykowane graczom
Komputery dla graczy powinny być wydajne, jednak dla prawdziwego gamera równie ważny jest stylowy wygląd składanego PC. Na https://www.komputronik.pl/category/2701/obudowy-komputerowe.html gracze znajdą oryginalne obudowy z ciekawym podświetleniem. Jednym z najciekawszych modeli jest przeszklona obudowa z iluminacją, zaprojektowaną przez Deepcool. Listwy led od Deepcool obejmują zestaw, który składa się z odbiornika i pilota zdalnego sterowania. Kontroler podpina się za pomocą przewodu A-RGB trzypinowego lub RGB czteropinowego. Do zestawu dołączony jest adapter, który umożliwia podłączenie akcesoriów wyprodukowanych przez inne marki.
Gratką dla graczy jest również mikrofon Razer w cenie 50 dolarów. Jego dokupienie jest możliwe już po złożeniu PC. Niska cena i przyzwoita jakość dźwięku zadowolą użytkowników, którzy mają ograniczony budżet, a chcą wejść do świata streamingu. Mikrofon Razer ma rozbudowane możliwości przechwytywania dźwięku i płaską charakterystykę częstotliwości, dzięki czemu głos użytkownika jest wyraźniejszy. Jednocześnie sprzęt ma maksymalnie uproszczoną budowę, co ogranicza jego funkcjonalność. Jest to jednak cena kompromisu pomiędzy ceną a jakością dźwięku. Początkowo mikrofon Razer będzie dostępny na rynku amerykańskim. Na rynek europejski trafi nieco później, dlatego gracze z Polski muszą jeszcze trochę na niego poczekać.