Trwa ładowanie...
ycipk-4b6you

Skandal na Facebooku. Tajne dokumenty ujawnione

Facebook zaliczył kolejną wpadkę. Tym razem doszło do wycieku prawie 4000 stron poufnych, wewnętrznych dokumentów firmy. Wszystko zostało upublicznione, rzucając cień na działania giganta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mark Zuckerberg zapowiada: Facebook podda się zewnętrznej kontroli, powstanie niezależna rada nadzorcza.
Mark Zuckerberg zapowiada: Facebook podda się zewnętrznej kontroli, powstanie niezależna rada nadzorcza. (East News, Fot: Saul Loeb)
ycipk-4b6you

Facebook w ostatnim czasie ma na swoim koncie coraz więcej afer. Jak podaje Business Insider, reporter śledczy Duncan Campbell opublikował obszerną listę wewnętrznych wiadomości e-mail, raportów i innych poufnych dokumentów Facebooka z początku 2010 roku.

Dokumenty mają szczegółowo opisywać wewnętrzne podejście Facebooka do ochrony prywatności oraz sposobów, w jaki gigant z Doliny Krzemowej współpracował z twórcami aplikacji i zarządzał dostępami do danych o użytkownikach.

Dokumenty zostały pierwotnie opracowane w ramach procesu, który start-up Six4Three wniósł przeciwko Facebookowi za odcięcie go od narzędzi programistycznych. Część z nich była już wcześniej publikowana przez Komitet ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu Parlamentu Brytyjskiego ale nie na taką skalę.

ycipk-4b6you

Zobacz też: Podatek cyfrowy utemperuje gigantów. "Przynajmniej wzbogaci się nasz kraj"

Facebook walczył od początku, by dokumenty nie ujrzały światła dziennego, jednak nie udało się tego dopilnować. W oświadczeniu dla Business Insider czytamy:

"Te stare dokumenty zostały wyjęte z kontekstu przez kogoś, kto działa przeciwko Facebookowi. Zostały rozpowszechnione publicznie z całkowitym lekceważeniem prawa amerykańskiego".

ycipk-4b6you

Jak podaje serwis, wśród dokumentów, które ujrzały światło dzienne znalazły się np. informacje o tym, że Facebook planował wprowadzić opłaty za dostęp do danych o użytkownikach. Inny dokument ma z kolei sugerować, że firma wykorzystywała dane zebrane o użytkownikach, by zwiększyć korzyści osiągane przez faworyzowanych partnerów i działać przeciwko konkurencji. Facebook miał również umieścił niektóre firmy na białej liście, aby umożliwić im szerszy dostęp do danych użytkowników.

Poza dokumentami poufnymi Facebooka, wyciek ma obejmować także tysiące stron dokumentów pozostałych stron sporu oraz dokumenty prawne.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4b6you

ycipk-4b6you
ycipk-4b6you