Skan palca i zdjęcie twarzy. UE szykuje nowe przepisy dla przyjezdnych
Niektórzy turyści odwiedzający kraje Unii Europejskiej w niedalekiej przyszłości będą musieli zeskanować swój odcisk palca i pozwolić na sfotografowanie twarzy. Unia Europejska planuje do maja 2023 r. wdrożyć nowy system informatyczny EES dla podróżnych spoza wspólnoty.
Nowy system EES (Entry/Exit System) będzie rejestrował cudzoziemców udających się na krótki pobyt za każdym razem, gdy będą przekraczać zewnętrzne granice państw europejskich. Będą w nim również rejestrowane odmowy wjazdu. Program dotyczy zarówno podróżnych, którzy wymagają wizy krótkoterminowej, jak i tych, którzy jej nie potrzebują na pobyt przez maksymalnie 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie.
EES będzie rejestrował odcisk palca i zdjęcie twarzy
EES będzie rejestrował podróżnych w elektronicznej bazie, zbierając dane z dokumentu podróży oraz dane osobowe, a także daty wjazdu i wyjazdu. Dodatkowo od turystów będą wymagane dane biometryczne takie jak odciski palców i obraz twarzy. W sumie EES gromadzi i rejestruje:
- dane wymienione w dokumencie podróży (np. imię i nazwisko, data urodzenia itp.),
- datę i miejsce wjazdu do kraju europejskiego i wyjazdu z niego,
- obraz twarzy i odciski palców (zwane "danymi biometrycznymi"),
- w stosownych przypadkach odmowę wjazdu.
W pierwszym punkcie kontrolnym od podróżującego zostaną pobrane cztery odciski palców, które następnie zostaną porównane z danymi przechowywanymi już w systemie EES lub VIS – podaje Etias Visa. Dodatkowo zdjęcie paszportowe zostanie zweryfikowane i porównane z obrazem twarzy na żywo. Przy każdym kolejnym przekroczeniu granicy, turysta będzie mógł to zrobić, używając skanera twarzy.
Nowy system będzie podobno "szybszy i bezpieczniejszy niż stemplowanie paszportów", a nowe bramki elektroniczne i kioski samoobsługowe ograniczą oszustwa związane z identyfikacją tożsamości.
Plik zawierający wyżej wymienione dane zostanie utworzony dla każdego podróżnego wjeżdżającego do strefy Schengen co najmniej raz. Niektóre szczegółowe informacje dotyczące każdego wjazdu i wyjazdu ze strefy Schengen zostaną zarejestrowane w EES. Dane będą przechowywane w systemie przez następujące okresy:
- Rejestry wjazdów, wyjazdów i odmowy wjazdu: trzy lata, licząc od daty ich zarejestrowania,
- Pojedyncze akta zawierające dane osobowe: trzy lata i jeden dzień, licząc od daty ostatniego wpisu o wyjeździe (lub odmowy wjazdu, jeśli nie zezwolono na wjazd),
- Jeśli nie zarejestrowano wyjazdu: pięć lat, licząc od daty wygaśnięcia zezwolenia na pobyt,
- Po upływie każdego okresu dane użytkownika są automatycznie usuwane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie części Europy będą korzystać z systemu EES?
Nowy system będzie miał zastosowanie do wszystkich krajów europejskich w strefie Schengen. Strefa ta składa się z następujących 26 krajów, zwanych inaczej państwami Schengen: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.
Po otrzymaniu wizy Schengen obcokrajowiec może swobodnie podróżować po krajach strefy Schengen, o ile nie przekroczy dozwolonej długości pobytu. Podróżni mogą przebywać w strefie nie dłużej niż 90 dni w każdym 180-dniowym okresie w ramach "wizy krótkoterminowej". Do systemu EES włączone są również dwa kraje, które nie wydają wiz Schengen, czyli Bułgaria i Rumunia.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski