Sinice 2019: lista zamkniętych kąpielisk nad morzem Bałtyckim [30.07.19]

Sinice 2019: lista zamkniętych kąpielisk nad morzem Bałtyckim [30.07.19]

Sinice 2019: lista zamkniętych kąpielisk nad morzem Bałtyckim [30.07.19]
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
30.07.2019 11:33

Sinice nie odpuszczają,ale zagrożenie jest mniejsze niż wczoraj. We wtorek zostało zamkniętych pięć nadbałtyckich kąpielisk na Pomorzu. Jeszcze wczoraj było ich dziesięć.

Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny zamknął pomorskie kąpieliska z powodu znajdujących się w wodzie sinic. Ratownicy wywiesili czerwoną flagę na plażach:

  • Gdynia Orłowo
  • Gdynia Redłowo
  • Gdynia Śródmieście
  • Gdynia Babie Doły
  • Rewa od strony Zatoki Puckiej.

Jeszcze do wczoraj zamkniętych było dziesięć kąpieliskach nad Morzem Bałtyckim. Dzisiaj zagrożenie jest mniejsze, ale sinice atakują przede wszystkich w Gdyni, której plaże były niedawno bezpieczne.

Sanepid przypomina, że sytuacja z sinicami w Morzy Bałtyckim ulega zmianie z dnia na dzień, dlatego należy zachować czujność. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować przemieszczanie się sinic. Oznacza to, że wcześniej zamknięte kąpieliska mogą zostać szybko otworzone ponownie.

Sinice - czemu są zagrożeniem?

Sinice to mikroorganizmy, które często mylone są z glonami. Występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich, a kontakt z nimi może powodować silne reakcje alergiczne. Sinice mogą powodować wysypkę, zaczerwienienie spojówek, a w przypadku połknięcia - dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)