Sinice 2019: lista zamkniętych kąpielisk nad morzem Bałtyckim [30.07.19]

Sinice 2019: lista zamkniętych kąpielisk nad morzem Bałtyckim [30.07.19]30.07.2019 11:33
Sinice 2019: lista zamkniętych kąpielisk nad morzem Bałtyckim [30.07.19]
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0

Sinice nie odpuszczają,ale zagrożenie jest mniejsze niż wczoraj. We wtorek zostało zamkniętych pięć nadbałtyckich kąpielisk na Pomorzu. Jeszcze wczoraj było ich dziesięć.

Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny zamknął pomorskie kąpieliska z powodu znajdujących się w wodzie sinic. Ratownicy wywiesili czerwoną flagę na plażach:

  • Gdynia Orłowo
  • Gdynia Redłowo
  • Gdynia Śródmieście
  • Gdynia Babie Doły
  • Rewa od strony Zatoki Puckiej.

Jeszcze do wczoraj zamkniętych było dziesięć kąpieliskach nad Morzem Bałtyckim. Dzisiaj zagrożenie jest mniejsze, ale sinice atakują przede wszystkich w Gdyni, której plaże były niedawno bezpieczne.

Sanepid przypomina, że sytuacja z sinicami w Morzy Bałtyckim ulega zmianie z dnia na dzień, dlatego należy zachować czujność. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować przemieszczanie się sinic. Oznacza to, że wcześniej zamknięte kąpieliska mogą zostać szybko otworzone ponownie.

Zobacz też: Sinice nie tylko nad Bałtykiem. Zamknięte są jeziora i zalewy w całej Polsce

Sinice - czemu są zagrożeniem?

Sinice to mikroorganizmy, które często mylone są z glonami. Występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich, a kontakt z nimi może powodować silne reakcje alergiczne. Sinice mogą powodować wysypkę, zaczerwienienie spojówek, a w przypadku połknięcia - dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)