Sieć 4G już w 2010 roku, w Polsce - 10 lat później

Sieć 4G już w 2010 roku, w Polsce - 10 lat później

Sieć 4G już w 2010 roku, w Polsce - 10 lat później
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.01.2009 19:06, aktualizacja: 19.01.2009 10:28

Podczas gdy w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem usług 3G, w innych krajach europejskich dokonuje się kolejny etap rewolucji telekomunikacyjnej. Tamtejszy operator TeliaSonera jako pierwszy na świecie uruchomi usługę 4G, otwierając tym samym nową generację szerokopasmowych sieci mobilnych.

TeliaSonera do swojego projektu zaprosił jeszcze dwie firmy, Ericsson i Huawei. Według wstępnych ustaleń Ericsson stworzy nowoczesną sieć w Sztokholmie, a Huawei - w Oslo. Obie mają być uruchomione już w 2010 roku. Lars Klasson, wiceprezes TeliaSonera zapewnił, że nowoczesna sieć będzie uruchomiona także w innych krajach nordyckich i nadbałtyckich. Obecnie TeliaSonera poszukuje dostawców swojej nowej usługi.

"Nowa generacja usług telekomunikacyjnych już wkrótce pojawi się również i w Polsce. Taka zmiana jest wymuszona postępem technologicznym na całym świecie. Gdy nasi sąsiedzi wprowadzają system 4G to bardzo prawdopodobne, że tego typu usługi pojawią się nieco szybciej w naszym kraju. Jednak to wszystko zależy od operatorów. Obecnie, aby podjąć się takich inwestycji nasze rodzime firmy domagają się klauzuli o zamkniętej konkurencji na oferowane usługi. W ramach wolnego rynku jest to niedopuszczalne, dlatego na usługi 4G poczekamy nie 5 a 10 lat, kiedy poza naszymi granicami stanie się to już standardem" - mówi dla PC World Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nowa generacja usług to szersze możliwości wykorzystania Internetu, telefonów komórkowych i usług interaktywnych, które zaczną działać o wiele szybciej i sprawniej.

"Nasi operatorzy z pewnością już testują usługi 4G, jednak nikt nie odważy się wejść z tym na rynek. Pamiętajmy, że jest to inwestycja rzędu kilku miliardów złotych. Mimo to jest to kierunek, w którym zmierzamy. Obecne sieci światłowodowe mogą przesyłać do 7 Mb na sekundę. W usługach nowej generacji jest to skok nawet do 50 megabitów" - dodaje rzecznik UKE.

Źródło: The Inquirer

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)