Sezon na przegrzane laptopy trwa. Podkładki chłodzące już od 23 zł

Sezon na przegrzane laptopy trwa. Podkładki chłodzące już od 23 zł

Sezon na przegrzane laptopy trwa. Podkładki chłodzące już od 23 zł
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
28.05.2018 16:22, aktualizacja: 29.05.2018 09:13

Mało kasy na nowego laptopa, a stary się przegrzewa? Sprawdź, czy nie zaradzi temu dobra podkładka chłodząca. Oto przegląd tych praktycznych gadżetów.

Podkładka chłodząca może zapobiec poważnej awarii

Koszt nowego laptopa to najczęściej minimum 2 tysiące złotych dla podstawowych funkcji i znacznie więcej, jeśli potrzebujemy sprzętu do wydajnej pracy. Za oknem coraz cieplej, a starsze laptopy często zwalniają obroty w trudnych warunkach. Doraźnie możemy temu zaradzić dzięki prostej i niedrogiej podkładce pod laptopa. W zależności od rozmiaru możemy wybrać mniejszą albo większą podkładkę. Jej moc jest zależna od liczby zamontowanych wiatraków.

Nawet świetny komputer może jej potrzebować

Gorące biuro lub nasłonecznione mieszkanie bez klimatyzacji nie sprzyjają temu, aby urządzenie elektroniczne działały prawidłowo. Gorący weekend z ulubioną grą? Z wieszającym się sprzętem to żadna frajda. Co ważne: przed tym problemem nie zawsze uchroni nas droższe urządzenie, bo z czasem i ono się zużyje, a tańsze laptopy mogą się przegrzewać nawet tuż po zakupie.

Czasami fabryczne układy chłodzenia nie radzą sobie z odprowadzaniem ciepła z podzespołów, co może skutkować znacznym spadkiem wydajności podczas grania, a nawet niekontrolowanym wyłączaniem się sprzętu, co może skutkować utratą postępu w grze lub ważnej części pracy. Profilaktycznie warto zaopatrzyć się w niedrogą podkładkę.

Dla osób pracujących w trudnych warunkach

Choć zadbany sprzęt nie powinien sprawiać problemów użytkownikowi aż do momentu wymiany na nowy, to niestety zdarza się, że laptop się zawiesza w upalny dzień lub po prostu czasami psuje. Jeśli nasz laptop często jest narażony na szkodliwe dla działania urządzenia warunki pracy, np. na budowie, warto wybrać wydajną podkładkę z kilkoma wentylatorami. Koszt takiego urządzenia o sporej mocy rzadko przekracza 150 zł. Podkładka może uratować nasze dane, zanim wykonamy solidne czyszczenie komputera lub wymienimy szwankujące urządzenie na nowe.

Obraz
© Shutterstock.com

Przydatny gadżet, ale nie zastąpi troski o sprzęt

Zalegający w otworach kurz, a także zasłanianie otworów wentylacyjnych skutkują problemami z chłodzeniem. Jeśli często pracujesz z laptopem na kolanach lub wieczorami oglądasz filmy ze sprzętem na kolanach, materacu lub kołdrze, możesz mieć pewność, że to przydatny gadżet. Warto pamiętać o tym, że podkładka działa doraźnie i nie zastępuje systematycznego czyszczenia wnętrza laptopa. Nie będzie też skutecznie działać, jeśli urządzenie stale będzie narażone na działanie w nieodpowiednich warunkach.

Obraz
© Shutterstock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)