Setna rocznica urodzin twórcy tranzystora

Setna rocznica urodzin twórcy tranzystora

15.02.2010 16:08, aktual.: 15.02.2010 16:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trzynastego lutego 1910 roku urodził się William Shockley. Wspólnie z Walterem Brattainem i Johnem Bardeenem wynalazł on tranzystor, za co cała trójka w roku 1956 otrzymała nagrodę Nobla. Później w firmie Shockley Semiconductor Laboratories narodził się tyrystor. Dokonanie Shockleya jest dziś uważane za fundament Doliny Krzemowej. Założyciele Advanced Micro Devices, Fairchild Semiconductor, Intela i National Semiconductor pracowali wcześniej u Shockleya.

Shockley studiował fizykę na Kalifornijskim Instytucie Technologicznym i na Uniwersytecie Harvarda. Później, w momencie wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął pracę dla Bell Laboratories. W czasie wojny Shockley specjalizował się w pracach nad ulepszeniem systemu radarowego i ostatecznie został kierownikiem zespołu ds. zwalczania okrętów podwodnych (anti-submarine warfare operations group), pozostając w ścisłej współpracy z ministerstwem obrony. Zajmując tę pozycję napisał ekspertyzę na temat szans wygrania wojny z Japonią, która w znacznej mierze przyczyniła się do zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

Obraz
© (fot. Chuck Painter / Stanford News Service)

Po powrocie do Bell Labs Shockley wraz z Brattainem i Bardeenem pod koniec 194. roku skonstruował pierwszy tranzystor, który zastąpił nie zawsze skuteczną technologię lamp elektronowych. Za swoją pracę naukowcy otrzymali nagrodę Nobla. Później ich drogi rozeszły się. Nawiasem mówiąc szefem laboratorium był John Pierce, którego 100. rocznica urodzin przypada 27 marca. Jest on uważany za pioniera muzyki komputerowej i współwynalazcę modulacji PCM. To Pierce zaproponował termin "tranzystor", który powstał z połączenia słów "transkonduktancja" (lub "transfer") i "warystor". Tak przynajmniej wynika z dokumentów Bella. Sam Pierce tłumaczył nazwę nieco inaczej: lampy próżniowe mają transkonduktancję, a nowy element powinien mieć transrezystancję; natomiast końcówka wyrazu powinna być podobna do słów takich jak "warystor" albo "termistor".

Shockley także później aktywnie prowadził badania nad półprzewodnikami. Potem został szefem Semiconductor Laboratories w Beckmann Instruments, które wkrótce zostało nazwane jego nazwiskiem. Tam Shockley wykształcił ludzi, którzy następnie stworzyli Dolinę Krzemową. Jako niezbyt przyjazny pracodawca, Shockley zniechęcił do siebie najbardziej utalentowanych pracowników, takich jak Robert Noyce i Gordon Moore. Wszyscy oni opuścili laboratorium Shockleya, a dzięki kapitałowi spekulacyjnemu George’a Doriota założyli firmę Fairchild Semiconductors i przeszli do historii techniki jako ośmiu zdrajców, mimo, że niektórzy z nich "zdradzili" także Fairchild, zakładając firmy Advanced Micro Devices i Intel.

W późniejszych latach Shockley zajął się badaniami nad rasą i opracowywaniem testów na inteligencję. Opowiadał się za sterylizacją ludzi o niskim współczynniku IQ i ostrzegał przed afroamerykańską populacją USA oraz jej rzekomo niewysoką inteligencją. Silnie promując eugenikę Shockley rozstał się zarówno z nauką jak i z prądami politycznymi jego czasów i zmarł w samotności 12 sierpnia 1989 roku na raka.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także