Serwisy z tekstami piosenek na celowniku NMPA

Serwisy z tekstami piosenek na celowniku NMPA

Serwisy z tekstami piosenek na celowniku NMPA
Źródło zdjęć: © chip.pl
18.11.2013 12:00

Krajowy Związek Wydawców Muzycznych zapowiedział ostrą kampanię przeciwko portalom umieszczającym w sieci teksty piosenek. Na celowniku jest 50 serwisów m.in. Genius Rap, zeszłoroczny start-up z Nowego Jorku, którzy otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 milionów dolarów.

NMPA domaga się, by portale komercyjne (pełna lista pod tym adresem)
, publikujące teksty piosenek nabyły do nich stosowne licencje lub zaprzestały działalności. David Israelite, naczelny NMPA zaznacza, że kampania nie jest wymierzona w prywatne blogi, czy strony fanów zespołów, ale w największe serwisy, które generują lub mogą generować znaczne zyski z reklam. Grupa podaje, że codziennie poprzez wyszukiwarkę Google 5 milionów internatów wyszykuje frazę "tekst piosenki", a ponad 5. proc. wyników kieruje do nielicencjonowanych portali. Lyricsmania.com dla przykładu sama przyznaje się do posiadania miesięcznie 12 milionów unikalnych użytkowników.

Rap Genius broni się, twierdząc, że jego strona nie oferuje wyłącznie tekstów piosenek, ponieważ pojawiają się na niej także inne treści, m.in. adnotacje autorów, wpisy odnośnie literatury, sztuki czy wiadomości. Portal nie wyświetla także żadnych reklam.

Jeśli akcja NMPA w USA się powiedzie, być może następne związki artystów pójdą w jego ślady.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Microsoft gratuluje Sony premiery PS4"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)