Samurai doczekał się polskiej wersji. Czas na podbój krajowego rynku
System stworzony m.in. do walki z mową nienawi ści i przemocą w internecie stworzony przez polską firmę Samurai Labs, sprawdził się już w Wielkiej Brytanii i USA. Teraz jego twórcy zdecydowali się na opracowanie krajowej wersji.
10.03.2021 06:48
System, którego głównym celem jest wykrywanie i zapobieganie przemocy w internecie, polska firma Samurai Labs początkowo stworzyła wyłącznie w wersji anglojęzycznej. Po wdrożeniach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jego założyciele zdecydowali się na podbój rodzimego rynku.
- Jedną z przyczyn, dla których zaczęliśmy prace nad polską wersją, była pandemia. Z dnia na dzień 5,5 mln uczniów przeniosło całe swoje życie do sieci - a za nimi podążały drapieżniki - mówi Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją i współzałożyciel Samurai Labs, cytowany przez serwis Cyfrowa.rp.pl.
- Mamy już rodzimą wersję językową wykrywania cyberbullyingu, nad którym pracuje ponad 30-osobowy zespół w Gdyni. W Polsce pracujemy choćby z telekomem Heroo i partnerem technologicznym Passus, aby zaoferować bezpieczne dla dzieci telefony oraz rozwiązania na poziomie sieci szkolnych chroniące przed przemocą. Jesteśmy pierwszym dostawcą autonomicznych cyberstrażników, którzy potrafią zapobiegać przemocy, a nie jedynie raportować post factum - dodaje Leliwa.
System Samurai
- W przeciwieństwie do systemów wykorzystywanych przez Google’a, Facebook czy Microsoft bazujących na machine learning czy deep learning, Samurai wykorzystuje również wiedzę od ekspertów, nie tylko dane. Dzięki temu jest pierwszym systemem na rynku, który rozumie tak dobrze kontekst i logikę wypowiedzi, że jest w stanie automatycznie odróżnić przekleństwo od ataku czy rozmowy o seksie od molestowania lub ataku pedofila – mówi Gniewosz Leliwa, cytowany przez serwis Cyfrowa.rp.pl.
- Podobnie z groźbami i innymi zagrożeniami, gdzie konieczne jest działanie w czasie rzeczywistym i tylko autonomiczna interwencja sztucznej inteligencji Samurai pozwoli na uniknięcie zagrożenia – dodaje.
Sukces w USA
Współzałożyciel Samurai Labs przyznaje, że twórców systemu wyjątkowo cieszy jego obecność w szkołach amerykańskich. - Nasza kwatera główna jest w Kalifornii, Samurai w USA jest oferowany od czerwca 2020 roku, pierwsze firmy już go stosują. Projekt oznacza powierzenie nam bezpieczeństwa na przykład 50 mln ludzi – wyjaśnia Gniewosz Leliwa.
Firma Samurai Labs popularność zyskała w 2018 roku, kiedy to zdecydowali się ją wesprzeć Robert Lewandowski i Dawid Urban. Jej współpracownikami są m.in. Michał Ptaszyński, światowy ekspert ds. cybernękania i sztucznej inteligencji, Alex Feerst, ekspert z zakresu prawa i etyki, pracujący dla amerykańskiej firmy Neuralink założonej przez miliardera Elona Muska oraz Eric Nielsen, były szef sprzedaży i marketingu Google’a.
Zobacz także: SpaceX. Starlink trafi do samolotów i statków